Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Názory

Nestabilní stabilita. Noví členové bankovní rady půjdou s proudem


Výběr uzavírá „matka bank“ - Česká národní banka (ČNB), která na finančními domy dohlíží. „Není to jedna budova, ale celý komplex,“ vysvětlil hlavní archivář ČNB Jakub Kunert. Dominantní je funkcionalistická část, která je vidět z ulice Na Příkopě. Ta vznikla podle upraveného návrhu architekta Františka Roitha, mimo jiné autora zmiňované budovy Komerční banky na Václavském náměstí nebo Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Výstavba probíhala v letech 1935 až 1942 a původně pro potřeby tehdejší Živnostenské banky. | foto: Profimedia.cz

Premium
Prezident Miloš Zeman jmenoval další dva „řidiče ekonomiky“, tedy členy sedmičlenné bankovní rady České národní banky. Vzhledem k tomu, že Zemanovi končí na jaře mandát, byl to jeho poslední výběr centrálních bankéřů. Měl při něm docela šťastnou ruku, byť ho pojal jako „políček“ vládě a za určitých ekonomických okolností může být jeho výběr problematický.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

V únoru nastoupí do bankovní rady dva vzdělaní a zkušení ekonomové, Jan Procházka a Jan Kubíček. Je to třeba ocenit, protože na odchodnou mohl jmenovat Zeman do rady nějakého svého oblíbence bez nezpochybnitelné kvalifikace či nějakého mašíbla.

Ostatně takhle kdysi jmenoval Zemanův předchůdce Václav Klaus do rady Pavla Řežábka. U Zemana média spekulovala o tom, že jmenuje třeba šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše.

S Procházkou a Kubíčkem je problém v tom, že než odborníci na měnovou politiku jsou oba spíš zaměřeni na fiskální politiku. Přitom centrální banka řídí měnovou politiku, politika fiskální, tedy rozpočet, je v rukou vlády a parlamentu.

Ale právě tam Zeman mířil. „Snažte se o co nejintenzivnější komunikaci s vládou a s ministerstvem financí. Je třeba respektovat hlas ekonomů,“ řekl jim při jmenování Zeman.

Centrální banka si ostatně dlouhodobě pod vedením současného guvernéra Aleše Michla nepřímo stěžuje, že jí její snahu o potírání inflace kazí vláda.

Zčásti je to pravda a zčásti je to výmluva, proč bankovní rada nezvedá úrokové sazby, i když by jí to část analytiků včetně jejích vlastních doporučovala.

Procházka s Kubíčkem v tom zřejmě „půjdou s proudem“, posílí tak současný pohled většiny našich centrálních bankéřů na měnovou politiku, kterým je snaha udržet stabilitu sazeb.

Ovšem to se nakonec může ukázat jako chyba, zvláště pokud bude inflace dál vysoká a zakoření v ekonomice. Pokud nezmění názor, bankovní rada může svou stabilitou produkovat nestabilitu.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...