Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
11. prosince 2015 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠARAPATKA: ČT jako StB? Veleba je papaláš, jenž by mohl z fleku zaskočit v Okresu na severu

Jan Veleba a Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veleba a Miloš Zeman | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Jelena Vičanová má starosti. Místní velitelka moskevské čajovny a šéffanynka Miloše Zemana totiž soutěží o jeho přízeň hned s celou kohortou hradních patolízalů. Po okupaci Albertova, kde se navzdory studentskému svátku pobratřil výkvět extremismu s hlavou státu, se teď frustrované figury politiky a nájemné žurnalistiky předhánějí v hloubce průzkumu prezidentových útrob.

Agresivita, s jakou útočí na každý názor, který zrovna netleská Hradu nebo Kremlu, maně připomíná vládu Zemanovců s jejich čirým chrapounstvím a nezřízeným apetitem po moci. V okopávání kotníků premiéra teď vystřídal Zemanova Mynáře Zemanův Veleba a v ódách na prezidenta přibyly po Haló novinách Parlamentní listy. Pro servilitu se tu ale rozhodla i prima televize a ti průzkumníci veřejného mínění, kteří si od žonglování se Zemanovou popularitou slibují tučné Vánoce.

Nová doba si žádá nové činy. A metody. Bizarní výstupy hradního Ovčáčka a zoufalé texty šéfa Strany práv občanů, v nichž se Veleba dotahuje na svoji ikonu sprostoty, už nezabírají. S výjimkou hospodských strýců a fašounů, zalykajících se blahem nad Zemanovými urážkami akademiků a eskalací jeho provokací o imigiraci v kýženém očekávání maléru, který by pak rád shodil na premiéra. Hradní pohůnci v redakcích proto zahájili palbu na veřejnoprávní média. Personální rošáda v Českém rozhlase po odhalení Zemanovy záliby v kosočtvercích už přináší první výsledky; shromáždění studentů na Albertově se tam ve zprávách dostalo až na zadní místa. Kaskáda intrik okolo šéfa rozhlasu nabírá hradní směr, zatímco prezident nerušeně fantazíruje o odvolání premiéra na přítulné Frekvenci 1.

Tvrdším oříškem pro mocenskou manipulaci je ale Česká televize. Velebova marškumpačka vyzývá kvůli Zemanovi k hromadným stížnostem na vysílání a baží po zrušení koncesionářských poplatků. ČT používá metody, jaké používala STB a režimní „zelenkovská Československá televize“, pomlouvá ausgerechnecht papaláš, jenž by mohl z fleku zaskočit v Okresu na severu. Zda by Velebovi stačila jen poprava ředitele televize a proces s tamními agenty Západu není jasné.

Bijec Petr Žantovský

Nejvlivnější médium v zemi leží Hradu v žaludku obzvlášť silně. Parlamentní listy, nasáklé putinovskou propagandou když ne rovnou rubly, pálí na ČT už ob týden. Články Petra Žantovského, Klausova exspolupracovníka, spisovatele Zemanových mouder a neúspěšného kandidáta do Rady České televize, si tu jménem Hradu vyřizují účty za vlastní neúspěch.

Stačí číst titulky. Co si to moderátor ČT dovoluje? Ze Zemana udělal blba! Republiku si pozvracet nedáme, ukazovala vytrvale ČT. A Žantovský objevil, která partaj za protizemanovským protestem stála! ČT má novou techniku manipulace, Petr Žantovský vám o ní řekne více! Žantovský zdrcen výroky odborníků v ČT! ČT, lži, fatální izolace! Zkušený novinář běsní kvůli zprávám o Rusku a sankcích! A majstrštyk nakonec: Jen víc takových projevů. Žantovský chválí prezidentovo poselství!

Bijec Žantovský má z ČT navenek obsesi. Ta mu ale nebrání klepat na dveře jejího ředitele kvůli svým soukromým aktivitám. Česká televize přesto hýří tolerancí. Máte slovo Michaely Jílkové, mj. partnerky vlastníka Parlamentních listů, nezvedá téma Zeman zdaleka poprvé. A podle hodnocení (sic!)v Parlamentních listech tu světe div se neuspěli právě jeho kritici. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přitom čerstvě obeslala Radu ČT svým znepokojením nad bulvarizací závažných celospolečenských témat právě u Jílkové a obrací se na radní aby zvážili, zda je v této podobě vhodnou součástí obsahu vysílání média veřejné služby. Včil mudruj!

Jakkoliv lze kritizovat leckdy zvětralou programovou nabídku Kavčích hor s nekonečnými reprízami, servírovanými divákům znovu v hlavním čase, s uhozenou realityshow, v níž nafrnění spratci opovrhují obyčejnými životy, nebo se těšit z těch lepších kousků nové tvorby, naletět účelovému ostouzení České televize politiky je malým krokem k ještě blbější náladě. A velkým skokem k cenzuře televize nás všech.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.