Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

HUDEMA: České peklo. Stát má majetek svých občanů hlídat, nikoliv krást

Názory

  5:00
ČR - Restituce je u nás nyní skoro sprosté slovo a státní organizace nechtějí vracet pokud možno nikomu nic. Dokonce ani majetek, který kdysi majitelům jako „nepřátelům Říše“ zabavili nacisté. Přesně takhle je to i s majetkem Řádu německých rytířů, tedy oficiálně České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě.

Hrad Bouzov. foto: Shutterstock

Německý řád podal ústavní stížnost ve sporu o hrad Bouzov. Soudy odmítly nárok na restituci

Když hitlerovské Německo okupovalo československé území, majetek řádu nejprve převedlo pod svou „správu“ a pak zkonfiskovalo. Hrad Bouzov, tehdejší řádové sídlo v bývalém Československu, obsadil oddíl SS. Jeho velmistr byl internován gestapem, část kněží a sester skončila v koncentračních táborech. Hitlerovci označili řád dekretem za nepřítele Říše. Ne zcela neoprávněně. Katolické řády byly přirozeným nepřítelem novopohanského fašismu. A v Česku sídlící odnož německých rytířů navíc darovala československému státu pozemky na stavbu opevnění proti hitlerovskému Německu.

Německý řád chce zámek Bruntál i hrad Sovinec. Podal šest žalob

Po osvobození republiky v roce 1945 měl být majetek řádu vrácen. Na základě Benešových dekretů. Fyzicky k tomu ale nikdy nedošlo. Hitlerovský konfiskát zabral československý stát a má ho stále. Rytíři se pokoušejí majetek, včetně hradu Bouzov, už více než 20 let získat zpět. Ale neúspěšně. Stát i soudy jejich žádosti zamítají. Nyní dorazila jejich stížnost až k Ústavnímu soudu.

Ano, kolem Bouzova i dalšího majetku německých rytířů jsou formální nejasnosti. Například pokud jde o žádost o vrácení majetku po válce. Přesto se nelze zbavit dojmu, že jak tehdy, tak nyní tu existuje určitý politický tlak a společenská nálada obracející se proti vracení majetku zlým Němců a vydřidušské církvi – a němečtí rytíři naplňují obojí. Stát po roce 1989 argumentoval proti vrácení majetku i třeba tím, že by ho pak řád využil „jako zdroj příjmů“. Soudy zase zpochybnily formálněprávní postup řádu, i když stát má minimálně stejně másla na hlavě.

Německý řád se žalobou dožaduje vydání kostela v Karlově Studánce. Stát to odmítá

Pořekadlo co peklo jednou schvátí, už nenavrátí lze aplikovat i na náš stát. Dlouhodobě. Ostatně třeba po druhé světové válce Československo, předchůdce České republiky, zabavilo část „arizovaného“ majetku Židů. Nebo majetek německých antifašistů, kteří nemohli dokázat aktivní odbojovou činnost, protože byli zavření v koncentračních táborech. Náš stát se stal pro některé občany peklem, které se snaží získat jejich majetek. Místo toho, aby jej, jak je jeho povinností, chránil. Kéž by s tím Ústavní soud skoncoval.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!