Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PEŇÁS: Česko-moravský velikán Ludvík Vaculík

Názory

  19:35
Jak to říct? Ludvík Vaculík, to byla pevnina, která se tvořila sama sebou. Hornatá, žulovitá, uzlovitá a kamenitá. A přitom plodná.

Ludvík Vaculík u Josefa Zemana, patrně ještě v Loutí, cca 1965, v pozadí kůň na obraze Josefa Zemana. foto: Josef Zeman

Byl to originál ve všem, znalec lidí a přírody, pasák koz, a indián, baťovák a komunista, který tam skutečně vlezl, protože si myslel, že to je dobré. Když zjistil, že jenom pro ty, kdo tam vlezli, šel pryč.

Zemřel spisovatel Ludvík Vaculík, autor Lidových novin

Napsal několik knih, jejichž síla byla taková, že se tím v Čechách dá definovat epocha: Sekyru a Český snář. Byl dokonale svůj a vždy cenný , a to včetně problematických věcí, ale i ty byly jím komplikovány k hodnotě. Byl to největší mistr českého jazyka, i když to byla spíše moravština. Měl ty nejreakčnější názory, ale v zájmu lidu a v jeho prospěch.

Byl to nejslušnější člověk v Čechách a na Moravě, který psal tu eroticky nejotevřenější literaturu, co se kdy česky napsala, ale naštěstí to většina lidí, kteří si ho vážili, nečetla. Nebo tajně. Byl to je jeden z nejvtipnějších českých spisovatelů všech dob. Kdo to nepozná, tomu je zbytečné něco vysvětlovat. Většinou vše, co napsal, humor v nějaké podobě obsahuje. Třeba tohle: „Hřbitov je velice pohodlný, třebaže neveliký.

Byl to svým způsobem šaman a rysy jeho tváře prozrazovaly turko-tatarské geny. 

Zažil jsem například, jak na jedné procházce podél letního potoka - bylo to na Horňácku při jakési folklorní slavnosti - najednou vyzval menší společnost, aby si vlezla do vody. Nikdo to neměl v úmyslu, chyběly nám též plavky, potok zas tak lákavý nebyl. Přesto Vaculíkova výzva způsobila váhání, jako by něco tak přirozeného nebylo možné odmítnout. Šlo se dál, ale už jinak. 

Ludvík Vaculík při rozhovoru v sídle Lidových novin (2009).
Ludvík Vaculík při rozhovoru v sídle Lidových novin (2009).

Zažil jsem také, jak společnost s výraznou účastí žen obdivně hledí na pooperační jizvu na jeho břiše, kterou hrdě a jakoby nic odkryl pod svou košilí. To, co by u jiného bylo poněkud „shocking“, u tohoto muže působilo přirozeně, jako když si člověk třeba zavazuje botu.

Není divu, že astronomové po něm k jeho pětasedmdesátinám pojmenovali kus jakéhosi kosmického šutru. 

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat