Neděle 8. prosince 2024, svátek má Květoslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Veřejnoprávní Slast „ve sprše“ aneb komu není dovoleno kritizovat podcasty

Podcast Slast moderátorky Lindy Bartošové vzbudil mimořádný rozruch. foto: koláž iDNES.cz

Komentář
Český rozhlas může být hrdý na podcast Slast moderátorky Lindy Bartošové, vzbudil totiž mimořádný rozruch. Tedy, mimořádný, do jeho kritiky se pustili na sociálních sítích dva známí novináři - Miloš Čermák a Luděk Staněk.
  5:00

Kolega Čermák se pozastavil nad tím, že Linda Bartošová skončila neúspěšně v soukromém médiu a nyní ji veřejnoprávní rozhlas angažoval coby mluvčí celé generace. „V době, kdy veřejnoprávní média čeká těžká a zpolitizovaná debata o smyslu existence, považuju start tohoto podcastu za mimořádně problematickou věc,“ napsal Čermák.

Luděk Staněk se otřel o veřejnoprávnost pořadu jedinou otázkou: „Proč Linda Bartošová natáčí svůj nový podcast ve sprše?“ Jeho další námitky se týkaly obecně propagace rozhlasových pořadů.

Paní Bartošová na to zareagovala: „Jsem přesvědčená, že takový podcast do Českého rozhlasu patří, stejně jako jeho nápaditá vizuální stránka. Pevně si stojím za tématem i za tím, jak jsme ho zpracovali. Myslím, že podcastů, kde se několik mužů baví u stolu, máme v Česku dostatek. Já chci svou tvorbou přispívat k tomu, abychom se posouvali. A s tím nepřestanu, ať píše kdokoliv cokoliv. Vlastně jsem s každou další lavinou silnější – díky za to.“

Podbízivá reklama

Pak se do debaty vložil jeden z nejbystřejších politiků na sever od rovníku, Zdeněk Hřib (Piráti) a přispěl názorem: „Hlavní důvod hejtů Staňka a Čermáka na podcast Lindy B. o ženském orgasmu je pouze ten, že nikdo nechce udělat obdobný podcast o jejich orgasmu. Ale to má svůj racionální důvod, pánové. Bylo by to příliš krátké a nevystačilo by to na šest dílů.“ Těžko říci, zda je možné čekat zrovna od tohoto politika věcnou reakci, nicméně k meritu věci se nevyjádřil. Zcela v hřibovském duchu lze odpovědět, podle sebe soudím tebe a více se tímhle člověkem nezabývat.

Panu Staňkovi lze na jeho dotaz odpovědět snadno, ne, paní Bartošová nenatáčí podcast ve sprše, jen tímto způsobem vytváří podbízivou reklamu kalkulující s nahotou a schovává se za termín „nápaditá vizuální stránka“. Můžeme též oba pány odbýt poukazem k tomu, že mají své privátní podcasty a byli by rádi, kdyby jim je někdo platil a tedy jsou „ve střetu zájmů“, avšak tato finta neobstojí, protože takto by byla vyloučena jakákoli debata mezi lidmi téže profese.

Čemákova otázka je legitimní a lze z ní vyčíst zájem o veřejnoprávní rozhlas. Co vše má patřit do veřejnoprávních služeb? Mají média veřejné služby nekonečně expandovat do všech možných formátů a mají proto důvod žádat od občanů další peníze? Ani obhajoba moderátorčina situaci nijak neosvětluje: má práce způsobuje, že „se posouváme“ a basta. Sebestředná obhajoba postavená na floskulích nemůže být zdůvodněním pro jakýkoli pořad.

Nekritizovatelnost je minulostí

Nechuť k diskusi o roli veřejnoprávnosti ostatně dohnala i současnou vládní koalici, ta nestihne zvýšené poplatky prosadit do konce roku, jak plánovala, a odsunula zákon na první čtvrtletí příštího roku, překáží ji opoziční námitky. Jenže ani v prvním čtvrtletí nebudou otázky tohoto typu vyřešeny, zvláště budeme-li se jim vyhýbat.

Nebudeme-li se bavit o veřejnoprávních médiích věcně, skončí to špatně i pro ně. Vývoj na západ i na východ od nás naznačuje, že doby, kdy bylo označení veřejnoprávní považováno za synonymum nedotknutelnosti a nekritizovatelnosti, jsou v nenávratnu. „Posuneme se“, budeme-li kritizovat kritiky a ignorovat jejich otázky?

Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...