29. června 2017 1:18 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Jiráskovo náměstí s klášterní zahradou rozkvete

Budoucí podoba Jiráskova náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budoucí podoba Jiráskova náměstí | foto: VIZUALIZACE RE:ARCHITEKTI

PLZEŇ Dominantou Jiráskova náměstí v Plzni na Slovanech je kostel Panny Marie Růžencové, který je jediným kostelem zdejší farnosti. Je součástí dominikánského kláštera, který je od 7. dubna 1999 nemovitou kulturní památkou.

Samotné Jiráskovo náměstí je jedním z ústředních bodů plzeňského Východního předměstí, jinak městského obvodu Plzeň 2 - Slovany. A právě zdejší radnice už dlouhá léta spolupracuje s místními dominikány, ať už se jedná o akce v adventním či velikonočním čase, případně o aktivity v klášterní zahradě. A právě ta se stala předmětem významné a výrazné obnovy, stejně jako celé Jiráskovo náměstí.

Jde o projekt za 110 miliónů korun, který spolufinancují Nadace Proměny Karla Komárka, městský obvod Plzeň 2 – Slovany a město Plzeň, je výsledkem širší partnerské spolupráce, na níž se významně podílejí spolek Pěstuj prostor, Klášter dominikánů Plzeň či Masarykova základní škola.

Pokud se dnes podíváte na tato prostranství, příliš vás nelákají k delšímu pobytu či odpočinku. To by se však mohlo brzy změnit. Záměrem je vytvořit parkové náměstí s možností různých forem odpočinku, volnou plochou pod stromy s výhledy na dominantu kostela a zároveň citlivé řešení klášterní zahrady se zapojením vodního prvku. Taková je základní představa studia re:architekti o budoucí podobě centra plzeňských Slovan.

Porota architektonické soutěže Cena Nadace Proměny 2017 právě tento návrh ocenila jako nejlepší z pěti, které se ve vyzvané soutěži sešly. Všechny návrhy se od 21. června představí veřejnosti v rámci venkovní výstavy instalované přímo na Jiráskově náměstí před kostelem Panny Marie Růžencové. Výstava potrvá až do září, kdy je plánováno další setkání s místními.

„Soutěžní porota kladně hodnotila to, jak vítězný návrh vystihl specifický charakter Jiráskova náměstí. Mně osobně se líbí, že mu vrací důstojnost a zároveň nekonfliktně vytváří podmínky pro naplnění jednoho z hlavních požadavků, kterým bylo společenské oživení celé lokality,“ shrnuje Jitka Přerovská, ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka.

Základním principem návrhu studia re:architekti je jasné definování jednotlivých prostranství, zpřehlednění a iniciace různých dějů. Architekti přinášejí jednoznačné a nekomplikované řešení dopravy i přiměřené hospodaření s vodou. Rozšiřují chodníky a zužují vozovky. Potvrzují prostor před klášterem jako parkové náměstí s možností různorodých forem odpočinku a zachovávají jeho paměť v podobě jírovců. Autobusovou točnu mění na klidný parčík, z předškolí vytvářejí školní zahradu. Klášterní zahradě pak ponechávají její intimitu a skrytost.

Pokud vše půjde hladce, se zahájením stavebních a vegetačních úprav by se mohlo začít v roce 2019. Otevření revitalizovaného náměstí pro veřejnost se plánuje v roce 2022.

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MO Plzeň 2 – Slovany, ODS

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MO Plzeň 2 – Slovany, ODS

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MO Plzeň 2 – Slovany, ODS

Najdete na Lidovky.cz