Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Czechia, domov můj. Exportní název země máme, teď jen aby se ujal

Názory

  11:39
Válka o jednoslovný český název našeho státu je již za námi. Stačí si projít média či školní učebnice našich dítek a každému bude jasné, že Česko zvítězilo. Přes poměrně hlasitý odpor nejrůznějších autorit (Havel, Vaculík či Halík) se tento termín všeobecně ujal. Jazykovědci byli vždy pro Česko, protože jim přišlo přirozené, což ale v žádném případě nebylo rozhodující pro prosazení tohoto označení.
Česko slaví 100 let od vzniku Československa.

Česko slaví 100 let od vzniku Československa. foto: Lidové noviny

K tématu lze jen doporučit článek Libuše Čižmárové v Naší řeči z roku 1999 rekapitulující vzrušené debaty o názvu našeho státu, které se táhnou již od roku 1918. Kupříkladu bratřím Čapkům se název Československo nelíbil ani po třech letech života v něm (O tom jméně, LN 1. 1. 1922). Citově velmi angažované debaty provázely každou změnu názvu našeho státu, nicméně Česko se ujalo teprve v posledních letech.

Rozhodujícím subjektem zde byli uživatelé jazyka, tedy Češi, Moravané a Slezané, kteří při komunikaci mezi sebou termín Česko přijali jako vhodné jednoslovné synonymum pro Českou republiku. Nemusíme připomínat, jak je pro některé spoluobčany z Moravy a Slezska urážlivé, když někdo používá termín Čechy pro označení celé republiky.

Politická reprezentace, asi u vědomí toho, že v mateřštině jsme jednoslovný název našeho státu již „našli“, nyní razí jednoslovný název pro naši zemi v zahraničí. Jedna věc je ovšem nechat si zaregistrovat jméno u OSN a jiná, zda se začne opravdu využívat. Exportéři, kterých se jednoslovný název týče bezprostředně, jsou rozděleni, někdo novinku vítá, jiný oprávněně žehrá na to, že od roku 1993 prosazuje značku Czech Republic, a nechce se mu pro nic za nic „rebrandovat“.

Jsme tedy opět účastníky pokusu, který má za cíl ovládnout jazyk, tedy živel, který svobodně konstituují jeho uživatelé. A v případě exportního názvu nemají státní orgány ani bezvýhradnou podporu jazykovědců. Třeba Karel Oliva z Ústavu pro jazyk český má k administrativnímu prosazování spíše skeptický postoj. Pokud stát nebude nutit exportéry k povinnému značení výrobků, nechme panu Zaorálkovi jeho hračku. Doufejme, že jsou si dnešní mocipáni vědomi své omezenosti, vždyť i před rokem 1989, tedy v dobách, kdy stát měl moc nad veškerým tiskem a veřejným projevem, razilo se pro jeden vynález pěkné oficiální pojmenování magnetoskop a neukázněný národ tomu, jako na potvoru, nikdy neříkal jinak než videomagnetofon.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...