Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Daň za svobodu slova, které se těšíme

Názory

  18:54
Ad LN 24. 4.: Kdy a kde je třeba demonstrovat?

K příspěvkům z pera hlavy státu publikovaným v těchto novinách přistupuji se zvláštní  úctou a čtu je obzvlášť pozorně. Bylo tomu tak i v tomto případě. Přesto si nemohu odpustit poznámku: to, k čemu Václav Klaus  pány Rumla, Bursíka, Mejstříka, Šinágla a další vyzývá, je slušně řečeno problematické.  A to hned z dvojího hlediska.

Především proto, že není v silách  žádného českého antikomunisty „ohlídat“ všechny západní univerzity a permanentně kádrovat jejich pedagogický sbor. Ostatně i pan prezident přiznává, že kniha Evropa v období dvou světových válek od od Volkera R. Berghahna  z Columbia University(CU) se mu dostala do ruky náhodou. (Ani on tedy neví a nepřečte všechno.)  Kladu otázku: znal Václav Klaus před tím, než si kontroverzní publikaci prostudoval, neméně kontroverzní názory historika Berghahna? A i kdyby ano, je to důvod k tomu, aby vyčítal českým antikomunistům, že oni o jeho působení na CU nevědí? A jak si může být jist tím, že Ruml, Bursík a spol. tohoto  profesora historie neznají? Ptal se na to osobně každého z těch, koho ve svém článku jmenoval? Tady bych byl s osobním útokem proti komukoliv obezřetnější.

Ještě problematičtěji  se mi jeví nepřímá výzva pana prezidenta, že by jmenovaní pánové snad měli na newyorské Broadwayi před budovou CU protestovat proti tomu, že tam profesor  Berghahn učí. Akademická půda  v demokratických zemích(a mělo by  tomu tak být kdekoli na světě)je posvátným svobodným územím a je věcí toliko konkrétní univerzity, nota bene privátní,  koho přijme od svého pedagogického sboru, případně koho z něj vyloučí(viz případ Warda Churchilla z University of Colorado, loni  propuštěného primárně nikoli za názory, ale za plagiátorství a zneužití  postavení). Lidí s kontroverzními, ba extrémními  názory působí na západních vysokých školách  celá řada. Ba co horšího, některé univerzity poskytují své prostory k pořádání obskurních kampaní, jakou byl v únoru Týden izraelského apartheidu, konaný mimo jiné na třech vysokých školách v kanadském Torontu.  Židovský stát, jediná skutečná demokracie na Středním východě, zde byl vykreslen jako rasistický utlačovatelský stát, který nemá právo na existenci. To k hlasitému protestu přímo vybízí. Na druhou stranu ale – nejsou právě takovéto akce, a lidé jako profesor Berghahn, nezbytnou daní za hodnotu nejposvátnější, tu úžasnou míru svobody slova, které se na Západě těšíme?

Koneckonců, je Václav Klaus ochoten jet protestovat před jakoukoli univerzitu svobodného světa jenom proto, že na její půdě přednášejí o globálních změnách klimatu dogmatičtí „věrozvěstové Kjóta“? Pokud ne, proč v principu k témuž, byť v jiné záležitosti,  vyzývá své názorové oponenty? 

Autor: