Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav -1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KEDROŇ: Debatujme o odposleších, ale na základě přesných faktů

Napíchnutý Roman Janoušek. Lidovky.cz exkluzivně získaly nové odposlechy "Mazánka". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Napíchnutý Roman Janoušek. Lidovky.cz exkluzivně získaly nové odposlechy "Mazánka". | foto: Grafika/Štěpán Korčiš

Server Lidovky.cz otiskl v minulých týdnech policejní odposlechy kmotra Romana Janouška. U soudu pak vyslechl další odposlechy, tentokrát v kauze exsenátora Alexandra Nováka, a také je zveřejnil. Konkurence jejich vydávání kritizuje, aniž by si však ověřila základní fakta. I proto vznikl tento text.

Martin Fendrych ve svém komentáři na serveru Aktuálně.cz dává rovnítko mezi odposlechy Romana Janouška a těmi z letecké kauzy Alexandra Nováka. Je to minimálně zavádějící: odposlechy, na nichž figuruje Novák, totiž zazněly u veřejně přístupného soudu, který jako jediní novináři v zemi sledujeme.

Komentátor se tak v krátké době dopustil už druhého chybného tvrzení: v předminulém "odposlechovém" textu autoritativně tvrdil, že odposlechy Romana Janouška mají k dispozici jen a pouze vyšetřovatelé, kteří se snažili řízeným únikem zamaskovat vlastní selhání. Stačilo se přitom jen podívat na stránky státního zastupitelství, které v tiskové zprávě v předchozích dnech upozorňovalo, že spis se otevřel všem účastníkům řízení.

Martin Fendrych samozřejmě nemá tušení, jak složitá diskuze uvnitř redakce serveru Lidovky.cz a Lidových novin probíhala před zveřejněním přepisů z kauzy Janoušek. Neví, s kým a s jakými institucemi jsme zveřejnění konzultovali. Stejně tak nemůže vědět, co z odposlechů jsme zveřejnili a co už ne. Mimochodem: publikovali jsme po poradě s našimi právníky jen zlomek. Pouze ten, jehož zveřejnění bylo ve veřejném zájmu.

Příznačné pro kritiky zveřejňování odposlechů dle mého je to, že nezkoumají konkrétní publikované pasáže. Opravdu není ve veřejném zájmu, abychom věděli, jak se snažili lobbisté odstavit vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou a obsadit klíčová místa u elitních policejních útvarů vlastními lidmi? Opravdu je neobhajitelné zveřejnění odposlechů, které dokazují, že exnáměstek vrchního žalobce Libor Grygárek se s lobbistou Janouškem znal mnohem lépe, než nám celá léta tvrdil? Opravdu se veřejnost nesmí dozvědět o tom, že Janoušek hledal způsob, jak ovlivnit vyšetřování své nehody a jak lépe zvládnout mediální prezentaci kauzy a působit na veřejné mínění?

Nezpochybňuji, že i přesto je publikace odposlechů problematická. Jen prosím veďme debatu na základě dohledatelných faktů, ne pouhých domněnek.

Texty zveřejněné na serveru Lidovky.cz s odposlechy v kauzách Janoušek a Novák:

Odposlechy v kauze Romana Janouška:

Odposlechy v kauze Alexandra Nováka:

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!