Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Déjà vu

Milan Kundera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kundera | foto: AFP

Francouzské sousloví v titulku je pojem z oboru psychologie. Označuje nový zážitek, u něhož má ten, kdo ho prožívá, nutkavý dojem, že úplně stejné zažil už v minulosti. Přesně ten pocit jsem měl, když jsem četl v dnešních novinách zprávu o tom, že Milan Kundera žádá na časopisu Respekt omluvu za článek, v němž se hovoří o jeho údajném udání z padesátých let.

Spisovatel si předepsal, což je běžné, formulaci omluvy. Méně běžné je to, co podle ČTK prohlásil Jiří Srstka, ředitel agentury Dilia, která Kunderu zastupuje: "Mým prostřednictvím jako statutárního orgánu agentury Dilia Milan Kundera požádal o omluvu majitele Respektu."

Předpokládám, že se pan Srstka plete nebo že ČTK (a po ní všechny české noviny) podstatu jeho výroku zkomolila. Pokud by totiž to, co tvrdí, bylo pravdivé, bylo by to zároveň velmi neobvyklé, velmi srozumitelné a velmi výmluvné.

Byla by to situace, kterou jsem zažíval mnohokrát za minulého režimu jako oběť podobných stížností a žádostí. Podstata takového sdělení, která není vyslovena, ale trčí ze žádosti jako Šídlo z pytle, by totiž byla: Milý Bakalo, máš problém. Koukej si udělat v redakci pořádek a přiměj ty hulváty, ať se promptně omluví. A pokud by snad nechtěli, jistě Ti nemusím napovídat, co s nimi pak máš udělat. Jinak na tebe dopadne veškerá síla mého mezinárodního věhlasu.


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.

Takový postup by byl sice na výsost neslušný, ale ze zkušenosti (zejména té, kterou jsme všichni včetně pana Kundery nabývali v letech 1948 až dejme tomu 1975) víme, že je velmi účinný.

Autor inkriminovaného textu a jeho bezprostřední nadřízení jsou v tomto případě pověstní kverulanti, a kdyby se stěžovatel obrátil na ně nebo pouze na ně, možná by jeho věhlas neudělal náležitý dojem – nemá na ně totiž žádné bezprostřední páky. Je tedy podstatně výhodnější oslovit (také?) jejich velkého šéfa, u nějž se dá předpokládat, že je může postavit do haptáku.

Pokud by tomu tak bylo, nebyl by mohl Milan Kundera lépe zvěrohodnit údaj o svém někdejším údajném udání. Naštěstí tomu tak ale není, že?
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...