Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijďte se potoulat do Dobrušky

Starostové píší

  1:18
DOBRUŠKA (Královéhradecký kraj) - Slovy „přijďte se potoulat“ zvali naši předkové své přátele na návštěvu svých domovů. V oněch dvou slůvkách se skrývalo pozvání srdečné a upřímné, pozvání, kterého se dostávalo přátelům nejbližším a nejvítanějším.

Interiér synagogy foto: Archiv Dobrušky

Město Dobruška může svým letním návštěvníkům nabídnout celou řadu zajímavostí a atraktivit, pro které stojí za to je navštívit. Ať již se to týká zpřístupněných památek, či sportovních volnočasových aktivit.

Televizní seriál F. L. Věk, patřící ke zlatému fondu české televizní tvorby, byl impulsem k zpřístupnění rodného domku této významné osobnosti doby národního obrození. Návštěvníci se zde dovědí nejen něco o životě a díle historického předobrazu románového hrdiny, ale i mnoho zajímavostí o Věkovi románovém a filmovém. Mimochodem, Radoslav Brzobohatý, který postavu Věka skvěle ztvárnil, je čestným občanem našeho města.

V renesanční radnici čeká návštěvníka galerie unikátních prvotin světově proslulého malíře Františka Kupky, který v Dobrušce prožil svoje dětství a mládí. Při výstupu na věž se můžete seznámit s dobrušským katem Michalem, který dominuje expozici hrdelního práva. Další informační panely jsou věnovány osobnosti dobrušského insitního malíře a kronikáře 19. století Aloise Beera. A když vystoupáte na ochoz radniční věže, budete odměněni nádherným výhledem na Orlické hory a Krkonoše.

Třetím objektem, který návštěvníka našeho města očekává, je budova muzea na Šubertově náměstí, v níž jsou instalovány nové expozice věnované osobnostem dobrušské historie, příběhu města Dobrušky a příběhu dobrušské židovské obce. Ta poslední pokračuje do nedávno rovněž rekonstruované synagogy a její součástí je i unikátní židovské rituální lázeň – mikve.

Dobruška se letos stala členem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Je to město s bohatou a zajímavou historií, kterou jsme se snažili v uplynulých letech a desetiletích rehabilitovat. Ať již se to týkalo obnovy historického jádra, či zpřístupnění jednotlivých objektů a jejich využití pro turistický ruch. Podstatného zlepšení došla i infrastruktura služeb, které mohou turisté využívat. Patří k nim nejen nově otevřené kavárny, zlepšené služby restaurací, ale například také četná sportoviště ve správě města, jichž mohou návštěvníci využívat, včetně krytého bazénu s otevřeným letním koupalištěm, letní kino a další.

Naši předkové vítali každého návštěvníka jako nejvzácnějšího hosta. Stejně tak vás přivítá i Dobruška dnešní. Přijměte naše pozvání a „přijďte se potoulat“ do našeho města a seznámit se se vším, co ze své bohaté historie, ale i současnosti nabízí.

Petr Trojan, starosta Dobrušky, ODSAutor: