Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Doleva, nebo kam? ČSSD patří budoucnost. Jde jen o to, kdy začne

Kamberský

  6:00
Lidový dům po více než třech letech lavírování a pokusů o širokospektrou stranu razantně otočil a vrací se k tradiční, postkomunistické politice. Na jednu stranu logická volba: ČSSD byla vždy úspěšnější, když najížděla doleva, než když kormidlovala do středu. Na druhou stranu jde o riskantní obrat: uvěří volič partaji otočku tak krátce před volbami?

Nové vedení sociálních demokratů. V čele zůstal Sobotka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Pokud jej štvaly liberální a modernistické teze pronášené Bohuslavem Sobotkou, Jiřím Dienstbierem či Michaelou Marksovou, uvěří během půl roku proměně, zvláště když v čele nestojí žádný buldozer typu Miloše Zemana, Jiřího Paroubka či Andreje Babiše?

KAMBERSKÝ: Babiš dle Sartoriho. Boj o Sorose má nečekané roviny

Nový volební manažer Jan Birke hlásá banální „Zaměřujeme se na tradiční levicové voliče, což jsou bezesporu zaměstnanci, rodiny s dětmi a senioři“, jako by zaměstnanci a rodiny s dětmi nebyli klíčovou cílovou skupinou pro všechny partaje... Uvidíme koncem října, jak se panu Birkemu kampaň podařila. Lze si s velkou pravděpodobností vsadit, že sociální demokracie udělá ve volbách o něco lepší a hnutí ANO o něco horší výsledek, než oběma dnes dominantním stranám právě teď ukazují demoskopické průzkumy. Proto a jen proto, že zatím ve všech volbách dostal favorit méně, než předpokládal. Jinak je ale velkou otázkou, zda potlačení liberálního křídla tak krátce před volbami – navíc když jeho protagonisté až na jednoho ve vládě nadále sedí – na lidi zabere.

Bytostní sociální demokraté však nemusejí věšet hlavy. Stačí počkat, až Andreje Babiše politika přestane bavit. Zdejší voličstvo je dlouhodobě levicové a rovnostářské, budoucnost podobně jako ve Skandinávii patří sociální demokracii. Otázkou je pouze, kdy ta budoucnost začne.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!