Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOLEŽAL: A co když mají pravdu?

Názory

  13:14
Celá česká intelektuální elita, hlavně ta, co exhibuje na blozích aktuálně.cz, se sjednotila. To je už samo o sobě podezřelé. Důvodem je vzpoura nevychované mládeže.

Marta Issová a Jiří Mádl agitují proti levici. foto: Reprofoto

Sjednocení se projevilo v národní frontě jednak proti útokům na "seniory" na Facebooku ("jejich revírem je Kaufland, jejich tempo je vražedné – důchodci! Jejich protivníci jsou mládež, vysoké ceny a schody. Důchodci z ČR buzerují, hledají slevy a sedí v autobusech ve dne v noci"), jednak a hlavně proti klipu Petra Zelenky "Přemluv bábu!" V nemilost upadla i iniciativa (rovněž na Facebooku) "Zachraň Česko: Schovej babičce občanku!". Za Petra Zelenku to navíc schytali herci Martha Issová a Jiří Mádl, kteří v něm vystupují.

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Musím říci, že i mne na první poslech direkt z Facebooku (zparodovaný začátek Kobry 11) nadzvedl. Jsem totiž zainteresovaná, tj. napadená strana, "senior" (lidově senilák), je mi rovných sedmdesát. Pak jsem si ovšem vzpomněl na své četné zážitky z oddělení zeleniny v Kauflandu na Chodově, kde jsem nucen nakupovat. Vždycky, když jím při nakupování proniknu, mám pocit pěšáka, který přešel přes minové pole. Obyčejně se stanu aspoň jednou nebo dvakrát terčem neočekávaného verbálního útoku obyčejně zezadu. Nikdy to není mladší člověk, většinou jde o mé vrstevníky. Byl jsem už také svědkem rvaček (zápas seniorů), zatím jsem se vždycky stačil zdekovat.

Nevím, co staré lidi k takové agresivitě vede. Nejspíš pocit ztracenosti těch, co život na konci jejich dráhy bezohledně vyplivl. Je oprávněný, nebo ne? A nečekali od života moc? To se stává, ale je to kritizovatelné.

Klip pana Zelenky je přepísklý. Stačilo by však pár malých úprav a byl by tak říkajíc v lajně. Jestli kopíruje nějaký americký klip, je mi, jak by řekl kníže Schwarzenberg, u prdele. Nedomnívám se, že podpora pana Obamy by byla víc košer než podpora českých politiků, pan Obama ze své funkce dokáže způsobit ve světě daleko větší paseku (a nevím, nevím, zda se mu to už nepovedlo).

Ale to není podstatné. Podstatné je, kdo jsme vlastně my, "senioři"? V roce 1989 jsme byli v nejlepších letech. Svobodu, která se nám otevřela, jsme si nevybojovali, spadli jsme do ní jako do měkkého sena (to platí i pro český disent, prosím!) a nevěděli jsme si s ní rady. K vybudování nového pořádku jsme se spojili s komunisty (nic jiného nám nezbylo, moc jsme toho neuměli). A pak už to šlo jako po drátku: garnituru jurodivých intelektuálů z undergroundu vystřídali technokrati z Prognostického ústavu. A nyní přicházejí ke slovu bývalí manažeři výnosných komunistických podniků a napomádované novinářské "osobnosti" z někdejších komunistických médií, které provozovaly za totáče "mírný pokrok v mezích zákona" (Mladá fronta, Mladý svět). Po volbách ovládnou naši zemi na mnoho let. Mezitím se v pražském centru a v Karlových Varech zahnízdila ruská mafie, aspoň část českého průmyslu ovládli bývalí veksláci a šmelináři, zbavit se jich je nadlidská práce. Pokud jde o vztah ke světu, své spojence podrážíme a nenávidíme, svým bývalým znásilňovatelům strkáme hlavu do zadnice. To je prosím výsledek dvacetiletého úsilí nás, dnešních seniorů. Ukázalo se, že mladí námi opovrhují. Zasloužíme si něco lepšího?

Takže místo rozhořčené filipiky na téma "cti otce svého a matku svou" se skromně omezuji na nesmělé špitnutí: "sorry, mládeži, tohle jsme nechtěli".

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....