Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Co čekat od budoucnosti?

Hlasování o důvěře vládě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování o důvěře vládě. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

V poslanecké sněmovně zuří orální válka o přežití koalice. Všem účastníkům je jasné, že koalice přežije (opozice snad doufá v to, že v někteří poslanci koalice nevydrží maratón a do závěrečného hlasování odpadnou).

Mnohým asi bude jasné i to, že dnešní eventuelní důvěra vládě není až tak velké vítězství, její akceschopnost se o moc nezvětší. Otázka tedy je: co můžeme očekávat od budoucnosti (tj. od budoucnosti na politické scéně).

Jakýsi optimismus by Češi mohli načerpat pohledem na Slovensko. Zemí ještě  nedávno cloumaly mohutné demonstrace v souvislosti s kauzou Gorila. Útlocitní intelektuálové se jim nakonec začali vyhýbat, protože to, co tam občas znělo, jim připadalo radikální až extremistické.

Dnes je na Slovensku klid a mír. Pravda, je to klid a mír po prohrané bitvě, ale byla to ve všem všudy prohra? Vláda paní Radičové neprohrála na ulici, ale v parlamentě, žádná změna režimu se nekoná a jak to vypadá, ani nehrozí.

Jenže situace na slovenské politické scéně se od té naší hodně liší. Především, k Robertu Ficovi je možno mít mnoho oprávněných výhrad, zároveň nelze přehlédnout, že je to šikovný politik, má vlastní image a jistou reputaci ve veřejnosti. Srovnávat ho s panem Bohuslavem Sobotkou (nebo snad dokonce s panem Zavadilem) by bylo legrační, lidé ostatně u nás nejsou pro opozici, ale proti vládě.

Za druhé, pan Fico nepotřebuje k vládě žádné komunisty (sám je komunista, dodávám poněkud zlomyslně, samozřejmě jen bývalý, to je ve srovnání s ČR dost velká výhoda). Nepotřebuje už k vládnutí ani extremisty z SNS a populisty z Mečiarovy strany. ČSSD se bez extremistů z KSČM neobejde.

Za třetí, na Slovensku neexistuje tak obludný parlamentní útvar, jako jsou u nás Věci veřejné . Přitom jsou v Poslanecké sněmovně z vůle veřejnosti a vůbec nikdo se z této zkušenosti nepoučil: lidé se chovají ke svému selhání z jara 2010 podobně jako reformní komunisté ke svému někdejšímu stalinismu: myšlenka byla dobrá, její zhmotnění (VV) se nepovedlo. Nevadí, zkusíme to znovu.

Za čtvrté, vláda paní Radičové padla v důstojném parlamentním boji. Premiérka se rozhodla riskovat existenci vlády v zásadní otázce, protože byla přesvědčena, že pokud neobhájí toto, nemá další existence vlády smysl. U nás, obávám se, vláda už možnost padnout v důstojném parlamentním boji promeškala.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kdybychom z toho česko-slovenského srovnání chtěli vyvodit nějaký závěr, nedopadlo by to pro nás dobře: zdá se, že slovenská veřejnost si přese vše svého mladého státu, který pro ni není tak samozřejmý jako pro nás ten náš, víc váží. Že tam chybí neovladatelná chuť všechno rozflákat bez ohledu na to, co bude dál. Polehčující okolností ovšem je, že slovenští politici svou veřejnost tolik chtě nebo nechtě neponoukají, jako ti naši nás. 

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!