Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOLEŽAL: Další česká politická inovace

Názory

  14:54
Ve chvílích zrodu naší polistopadové demokracie plánovali snílci kolem Václava Havla reformy, kterými se nám podaří překonat formální demokracii, v níž vězela až po uši unavená a dekadentní západní Evropa. Prozatím se nám podařilo realizovat jednu výraznou inovaci, opoziční smlouvu (snílek z Hradu z toho příliš šťasten nebyl, představoval si to jinak).

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda foto: ČTK

Dnes se však už rýsuje inovace další, ještě vypečenější: totiž "koalice volebně kampaňová".

Po pádu Topolánkovy vlády se ČSSD, ODS a SZ celkem snadno dohodly na vytvoření přechodné vlády, která by měla přemostit krátké pětiměsíční období do předčasných voleb a do té doby nedělat pokud možno nic. Díky tomu nicnedělání se okamžitě stala mezi lidem neobyčejně populární.


Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-Vzhledem k souhře Ústavního soudu a předsedy ČSSD Paroubka se podařilo volební období prodloužit na rok. Už to je pozoruhodná novinka. Ještě podstatnější je ovšem další věc: zatímco ve Strakovce zůstala sedět původní pětiměsíční vláda, vytvořená na základě konsensu sociálních demokratů, ODS a černé díry, která zbyla po straně zelených (proč tam ti všichni zůstali, nechápu, já bych na jejich místě co nejrychleji utekl s tím, že jestli nic jiného, tohle si z hlediska vyššího principu mravního dokážu obhájit), v nevypočitatelném chaosu Poslanecké sněmovny se začala rodit koalice nová.

Strany (zvláště ty, kterým hodně teklo do bot, jako Svobodově KDU-ČSL) pochopily, že nyní, jako v každé volební kampani, nepůjde o to, co se udělá (ve volební kampani se nedá dělat nic), nýbrž co se naslibuje. A tak vznikl, Nový útvar, koalice volebně kampaňová ve složení KSČM – ČSSD – KDU-ČSL.

Koalice volebně kampaňová má jednu obrovskou výhodu: nejde o to, co zrealizuje, ale co voličům nakecá. Na to po volbách mají voliči smůlu. Právě proto jejímu vzniku nic nebrání: bohumínský koncil sociálním demokratům koaličně kampaňovou koalici nezakazuje ani s Marťany, komunisté si mohou dovolit všechno a lidovci nepochybně žijí v představě, že když jim to zachrání holou existenci, tak si to před Hospodinem nějak obhájí.

Nejde vlastně ani tak o koalici, jako spíš o kartel. Lidovci hrají úlohu toho spravedlivého, co je ukřižován mezi dvěma lotry (za tento rouhavý příměr se hrozně omlouvám). Oni v žádném případě neschválí ani třináctý důchod, ani nemocenskou od prvního dne, ani zrušení všech zdravotních poplatků. Jinak ovšem všechno.

Když jeden vidí ty orgie účelového populismu, řekl by si, že i průměrný jihomoravský katolík by se měl na základě elementárních znalosti bible otřást hnusem. Ale kdo ví, možná že se to už smí: na základě politické korektnosti a multikulturalismu, které jsou pro naši postmoderní dobu víc než nějaké starodávné zásady.