2. července 2010 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Jakou kvalifikaci má mít ministr?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Jiří Besser | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Besser | foto: ČTK

Příspěvek ke kádrovému profilu budoucího ministra kultury pana Bessera.

Nejprve konstatujme základní pozitivum pana ministra, který, pokud jde o celkové dispozice, není v chystané vládě pana Kalouska a Bárty (předsedat jí bude Petr Nečas, mám trochu obavy, zda nakonec ne tak, jako předsedá Karel Schwarzenberg TOP09 a Radek John Věcem veřejným) žádnou výjimkou. Jmenuje se Jiří Besser a čeká ho resort kultury. Na první pohled by se zdálo, že tu o nic nejde, ale pod kulturu spadá v naší ateistické zemi mj. i náboženství, což je oblast dosti výbušná.

Začněme pozitivní stránkou: pak Besser začínal od píky, jako komunální politik (doposud byl starostou Berouna). Malý problém je, že to není úplný začátek jeho politické dráhy: prvním krokem byl vstup do KSČ, a to v létě 1989. Asi by se to mohlo posuzovat shovívavě jako okamžité pominutí smyslů (jen velmi málo lidí tenkrát ještě nevědělo, že s režimem je konec, otázka byla jen, kdy to praskne, a naopak zjevné bylo, že placka s hvězdou, srpem a kladivem pak nebude tou nejvhodnější dekorací na hrudi začínajícího politika). Polehčující okolnosti jsou dvě: jednak, pokud se pamatuju, tenkrát v létě bylo hrozné vedro, což mohlo adepta negativně ovlivnit, a za druhé, jakmile to prasklo, pan Besser se zachoval zcela pragmaticky a z partaje okamžitě vystoupil. Obojí je třeba vzít v úvahu, i když samotné politické vykročení pana Bessera to zcela nezastiňuje. Nu což, bylo to už dávno.

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Pokud jde o profesní předpoklady, nechme hovořit samotného kandidáta: "Nemyslím, že ministr musí být zrovna rolník nebo herec, podle toho, ve kterém působí resortu. Je třeba, aby měl manažerské schopnosti, které jsem snad jako starosta získal." Na vysvětlenou – pan ministerský kandidát je původním povoláním zubař.

Úmyslně jsem až doposud zamlčel nynější stranickou příslušnost pana Bessera. Vsadil bych se, že čtenář, uvažující podle toho, jak údajně maxim Gorkij ve svých realistických románech vytvářel postavu kupce – vzal vlastnosti dvaceti konkrétních kupců a uplácal z nich jednoho typického, románového), by si tipnul, že jde o typického kandidáta ODS. To je ovšem chyba. Pan Besser kandiduje za TOP09, za stranu ryze konzervativní, s lehce aristokratickým přídechem.

Pan doktor má jistě opravdu v tom, že na původní profesi nemusí vždycky tolik záležet a že manažerské schopnosti jsou nezbytné. Z vlastní (negativní) zkušenosti vím, že nejdůležitější vzdělání pro politika je právní a ekonomické, a že šéfuje-li např. kultuře malíř nebo romanopisec, může to nadělat víc škody než užitku. Velmi řídké výjimky potvrzují pravidlo. Zároveň by ovšem měl mít k oboru jakýsi vztah. Podíl na jmenování Berouna "historickým městem roku 2009" mi připadá trochu málo a jakási specifická forma hokeje, kterou pan Besser podporuje, zase poněkud odlehlá.

TOP09 je aspoň zčásti potomkem US-DEU, již provázela pověst strany ušlechtile intelektuální, se zájmem o filosofii a kulturu. Snad proto je můj dojem z této nominace poněkud skličující. Jak se zdá, ani v tomto vznešeném prostředí už, jak se říká, "nejsou lidi".

  • 6Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.