19. února 2010 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Mediální Panduři v akci

Zástupci rakouské firmy Steyr předvedli začátkem prosince ve Vídni transportéry Pandur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci rakouské firmy Steyr předvedli začátkem prosince ve Vídni transportéry Pandur. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Mladá fronta Dnes odstartovala další velikou aféru. Týká se nákupu transportérů Pandur (nákup zbraní je vždycky vděčné téma). Podstatou je, že dva manažeři výrobce, firmy Steyer, měli slíbit českým politickým stranám, které pro jejich výrobek zalobbují, až tříprocentní provizi.

Vzhledem k tomu, že jednání se táhlo od roku 2003 do roku 2009, stačila se do hledáčku investigativců dostat sociální demokracie, ODS a taky mumie US-DEU jako jejich nezajímavý satelit. Zazněla jména Gross, Kühnl, Barták, padla, zmínka o Tvrdíkovi, a o záhadné "vycházející hvězdě ČSSD, pražském místostarostovi". Každý, kdo by si myslel, že v posledním případě jde o pana Paroubka, se ovšem šeredně mýlí, k roli se už se sám přihlásil jakýsi sociálně demokratický statista (i ČSSD má svou hvězdnou pěchotu).

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Je tu jen jedna nesnáz: za prvé, oba manažeři se se svou firmou rozešli velmi ve zlém a k věci se vyjadřují mírně řečeno zvnějšku. A za druhé, oba po zveřejnění rozhovoru prohlásili, že z jejich strany šlo jen o hloupou legraci a že všechno samozřejmě proběhlo úplně korektně.

Jejich vyjádření je tedy méně než málo důvěryhodné, ale když ho MfD podá v náležité omáčce, bohatě stačí na to, aby v hlavách čtenářů nabudilo jakousi pochybnost. Zvlášť pokud se ta pochybnost jen přidává k dalším které tu už jsou. Protože US-DEU a pan Kühnl jsou na celé aféře jen bezvýznamný ornament, je zjevné, že pochybnost se týká velkých stran, jmenovitě ČSSD a ODS. Obě už zuřivě žádají přešetření, Paroubek dokonce ustavení Vládní vyšetřující komise. Měla by tu výhodu, že se by ji do voleb nejspíš ani nepodařilo sestavit.

Hlavní otázka ovšem je, jaký může mít celý ten mumraj důsledky. Zde lze jen spekulovat, ovšem poměrně snadno. Co udělají (resp. již dělají) voliči velkých stran, když jsou konfrontováni s pochybnostmi o počestném jednání těch, kterým chtěli dát hlas? Vyberou si stranu jinou, malou, často novou a už proto nezkompromitovanou (zatím na to neměla čas). Nabídka je velká na "topolánkovské" straně fronty, na paroubkovsko-filipovské se omezuje na Důchodce Miloše Zemana. Zároveň je pravděpodobné, že většina těch malých nadějných stran se asi do Sněmovny nedostane. Jejich hlasy propadnou a Paroubkovy šance vzrostou. O trochu, protože i on o něco málo přijde. Nicméně: Topolánek prohraje volby, zmizí v propadlišti dějin a ODS se bude moci, byť v opozici, vrátit ke svým kořenům, zvlášť k jednomu. A to všechno díky obratné PR akci, rozehrané, jako obvykle, MfD. Důstojné pokračování vířivky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!