Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: No passaran!

Unikátní video popravy Němců v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikátní video popravy Němců v Praze | foto: Reprofoto

Proběhlo polokulaté výročí květnové revoluce z roku 1945. ČT se opovážila přinést 5. května na méně sledovaném druhém programu dokument o masakrech německých civilistů bezprostředně po příchodu Ruské armády. Aby to bylo vyvážené, následovala hodinová debata o řádění gestapa. Ani to, jak se zdá, nestačí.

Tedy nestačilo to jeho vysokoblahorodí hejtmanu moravskoslezského kraje, hospodinu Jaroslavu Palasovi. Takže dnes vyšla na stránkách Práva jeho vášnivá obžaloba. Obsah je následující:

Samozřejmě, tu a tam se stal nějaký "exces" (tak se dnes říká masovému mordování), ale je nutno ho vnímat v "historickém kontextu" a "proporcích", a nikoliv "klást rovnítko" mezi "vskutku ojedinělé excesy" a předchozí hrůzy a masové zločiny nacistického režimu. (Ve filmu nebylo žádné rovnítko, jen se suše konstatovalo, co se taky – už po válce, prosím – dělo).

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Je to prý "naprosto nepřijatelné", "podlá manipulace" a "drzá provokace" ze strany ČT, navíc k ní došlo "ve dnech, jež byly svátkem všech, kteří stáli na barikádách, jejich potomků a prostě všech, kteří cítí k odkazu bojovníků proti německého fašismu hluboký respekt a úctu". Tedy stručně řečeno všeho pracujícího lidu, v květnatě vzteklé formulaci, na níž si v Právu zakládali od padesátých do osmdesátých let (jako bych slyšel paní Brožovou-Polednovou). "Někdo tu zkouší, co všechno česká společnost vydrží, jak daleko si může dovolit zajít." A podle jeho vysokoblahorodí "nastal čas říci: tak už dost!".

Pan hejtman má v podobném psaní školení (je absolventem VUML) a zřejmě i praxi (coby dlouholetý člen normalizační KSČ). Nemohu bohužel zamlčet, že nejen z těchto důvodů mně zase připadá jako mimořádně drzá provokace to, co píše on.

Za prvé: podrobným líčením hrůz nacismu a odboje českého lidu nás krmili soudruzi pana Palase od mého dětství pravidelně a zuřivě jako se krmí husy sladovými šiškami předtím, než je zaříznou. Navíc to bylo vyprávění, aspoň pokud jde o odboj, jednostranné a prolhané, protože totálně zamlčovalo jeho nekomunistickou část. Např. jména Balabán, Mašín a Morávek jsem ve škole nikdy neslyšel.

Po převratu se aspoň tohle napravilo, ale když si někdo troufne hovořit o odvrácené stránce věci – vlastně to není přesné, šlo o řádění lidí utržených ze řetězu v době, kdy už bylo po válce a nic nehrozilo, volá jeho vysokoblahorodí: tak dost! Copak tím asi myslí? Zjevně česká veřejnost má dát dotyčným najevo, že "to nevydrží", a že "tak daleko nemohou zajít". Je mi líto, ale to je výzva k tzv. vylikvidování. Jak má vypadat, není jasné: stačí dotyčným zavřít hubu, nebo je třeba pořádně je zmlátit, zavřít je, až zčernají, nebo přímo pověsit?

Vidím to úplně naopak, než pan Palas: někdo, totiž právě on, bývalý člen normalizační KSČ a absolvent VUML, tu zkouší, nakolik je česká veřejnost zblblá, aby dala na jeho návody. Zkouší, co všechno lidé vydrží, jak daleko si on může dovolit zajít ve škrcení svobody projevu. A nastal čas právě jemu říci: tak dost.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem
Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...