Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOLEŽAL: Politik do domu, vidle do ruky

Názory

  14:20
Dnešní Právo přináší podrobnější informaci o tom, jaké inovace chystají do volební kampaně velké politické strany. Volební kampaň je v hysterickém finiši, není divu: trvala vlastně celé čtyři roky, muziku tvrdila Paroubkova ČSSD (to opozice dělává, i když v civilizovaných zemích o něco slušněji), a teď hrozí vystupňováním až k nesnesitelnosti.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek. foto: ČTK

Shrňme napřed, co jsme zažívali doposud. Negativní kampaň není jistě náš vynález, ale mohou si ji dovolit politicky kultivované země (USA). U nás řadový občan věří už předem, že politici jsou jako třída dobytek. Zpočátku ho v tom utvrzovala média. Nyní se zapojili i politici sami.

Vykládají to systematicky a sofistikovaně, samozřejmě nikoli sami o sobě, ale o svých oponentech. Občan jim zrovna v tomhle rád uvěří. Všem najednou. Protože to dělají obě naše nejsilnější strany, zůstanou pak voliči buď raději doma, nebo se obracejí k falešným spasitelům.

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Ti pak ve volbách v lepším případě zafungují jako anihilátory mnoha procent volebních hlasů, v horším se prokoušou k moci.

Pozoruhodnou roli hrají výdobytky internetu, zejména Facebook. Odpudivá agresivita Paroubka a spol. vyvolala protireakci. Bez Facebooku si člověk jen bezmocně představoval, jak na palici dotyčného přistává dobře zamířené vejce.

Facebook umožňuje těmto snílkům proměnit se v Saturniny. Dokud létají vejce jednotlivě, není to nic moc, ale stává se to i v lepších společnostech. Vajíčková kanonáda u Anděla je už něco naprosto obludného, a to, že si ji Paroubek vykoledoval, není žádná omluva. Zneužívat fyzické bezbrannosti lidí, kteří z pochopitelných důvodů nemůžou utéct, je nízké.

Nyní nám (zjevně za trest) hrozí další inovace: tzv. door-to-door campaign. Jednoho dne u vašich dveří kdosi zazvoní, otevřete, přede dveřmi stojí pan Paroubek (vybírám tu nejhorší alternativu) a vybízí vás k diskusi o politickém programu ČSSD. Případně Vám ještě jeho doprovod nabídne suvenýr nebo bagetu.

Něco podobného (kromě baget) dělali doposud jen Svědkové Jehovovi: musím doznat, že se chovali decentně, a když jsem jim vysvětlil, že jsem muslim, zdvořile se rozloučili a odešli.

Netoužím po "kontaktní kampani" s panem Paroubkem ani s panem Topolánkem. Zajímá mne, co říkají a co chtějí. A byl bych rád, kdybych dokázal ocenit, když např. pan Paroubek chce něco rozumného.

Volební kampaň bohužel vypadá jinak. Obsah se vyprázdnil, lépe řečeno: velké strany se bojí přiznat k tomu, co bude nutné prosadit, protože to aspoň zčásti (v době krize z velké části) bude lidi bolet. Místo toho naslibují věci, o nichž předem vědí, že je nebudou moci splnit. A aby to nevypadalo blbě, dělají k tomu kulisu květinovou (kontaktní kampaň) i vajíčkovou (kampaň negativní).

Základním rysem takového chování je nedostatek politické odvahy. Politická odvaha znamená schopnost říkat i nepříjemné věci (nejen nepříjemné věci, ovšem), s vědomím, že se to nakonec vyplácí. Když chybí, nezachrání to žádné šaškování.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...