Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOLEŽAL: Proč ztrácí TOP 09 preference?

Názory

  18:45
PRAHA - Nejnovější výsledky agentury STEM není třeba, soudě podle minulosti, brát s nadměrnou vážností. I kdyby však v nich bylo namícháno něco futurologických projektů, jsou tentokrát přesto zajímavé. OSD ztratila proti prosinci jen zlomek procenta, ČSSD dokonce víc než dvě, ale pořád mohutně vede. Věci veřejné prozatím utekly hrobníkovi z lopaty, ne však příliš daleko, komunisté zůstávají na svém.

Ilustrační foto foto: ČTK

Mohutně (4%) ztratila TOP09, pomalu se blíží VV, kdežto odéesce se vzdaluje. V přepočtu na mandáty by teď tzv. levice (komunisté a ČSSD) měla slušnou většinu 113 hlasů. To ovšem není to nejzajímavější. ČSSD by zároveň mohla dát dohromady koalici s TOP09, a co víc, stačilo by poměrně málo, a mohla by utvořit koalici i s Věcmi veřejnými, které jsou jistě takové spolupráci ještě více nakloněny. Možná by asi zůstala i koalice s ODS, jen by si už asi nezasloužila jméno "velká". Pokud by k takovému posunu došlo, dal by se označit slovy "Paroubkův sen".

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-


Spekuluje se o tom, že pád preferencí je důsledek tvrdě nesmlouvavé pravicové politiky TOP09. Pochybuji, dělá ji zatím spíše hubou, ani ne tak vlastní vinou, jako proto, že se na hlavní projekty zatím nedostalo. Blíž pravdě bude místopředseda Kalousek, podle něhož, když jsou výsledky průzkumu pravdivé, "bychom museli smutně podotknout, že mediální přestřelky o policejního prezidenta, které nejsou logicky pochopitelné, jsou voličsky vděčnější, než poctivá práce na reformách."

Propad preferencí může však souviset s tím, že přestřelky o policejního prezidenta veřejnosti logicky pochopitelné jsou až moc, a zejména je voličsky pochopitelné chování TOP09 v tomto konfliktu, za něž by si strana zasloužila do erbu nikoli portrét urozeného knížete, nýbrž hezkého černobílého severoamerického zvířátka, k němuž není radno se přibližovat zezadu.

ČTĚTE VÍCE:


Studená válka mezi ODS a VV o post policejního prezidenta není jen spor mezi dvěma pragmatiky, který se ušlechtilých idealistů z TOP09 netýká, ale o to, dostane-li populistická stranička dejme tomu s nejasnými záměry pod kontrolu nejen ministerstvo vnitra, ale spolehlivě i policii ČR. Pak může začít řež, motivovaná svatým bojem proti korupci. TOP09 se zpočátku bude moci jenom dívat, protivník má přesné představy o její faktické politické síle.

Pokud propad preferencí TOP09 je skutečný a je odrazem této politiky TOP09, zaslouží si česká veřejnost jakéhosi uznání za prozíravost. Hlavní soupeř TOP09 v koalici, ODS, může dostat zahulit (najít na odéesácké vedení ministerstva dost kompromitujících materiálů nemusí být až tak těžké). Na TOP09 se jich jistě tolik nenajde a nebudou ani tolik zapotřebí. Oslabenou stranu-nestranu typu ODA, US, SZ nebude pak už nikdo moc potřebovat.

Autoři: