31. srpna 2010 13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Rakouský sen o neutralitě

Rakouský ministr obrany Norbert Darabos (vlevo) a prezident Rakouska Heinz Fischer (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský ministr obrany Norbert Darabos (vlevo) a prezident Rakouska Heinz Fischer (uprostřed). | foto: Reuters

Jsem si vědom, že se pohybuji na kluzkém terénu. Jednak nejsem ani trochu odborník na mezinárodní právo, a jednak a hlavně, hrozně nerad bych přispíval – byť jen špetkou – k tomu, aby česko-rakouské vztahy, už tak dost špatné (a česká strana na tom má nezanedbatelný podíl) byly ještě horší. Chci dát průchod jen svému zmatku, pokud jde o problém neutrality v dnešním světě. Zmatku člověka z ulice.

Rakouský ministr obrany Norbert Darabos (SPÖ) se na konferenci v Alpbachu vyslovil pro stoprocentní dodržení neutrality, tak, jak byla vyhlášena v roce 1955. Znamená to rezignaci na možnost přistoupení k NATO, kterou v roce 2001 tehdejší rakouská vláda prosadila proti hlasům SPÖ.

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Co je to vlastně neutralita? V nejjednodušší podobě prohlášení vlády státu, že v době, kdy je v bezprostředním sousedství na obzoru válečný konflikt, nebo ten konflikt už vypukl, se do něj z těch či oněch důvodů nebude nijak vměšovat. Neutrální postoj k válečným konfliktům se může během času stát trvalým atributem politiky státu: tak je tomu např. v případě Švýcarska nebo Švédska.

Problém je, že nestačí, když nějaká země neutralitu vyhlásí. Pokud je nevelká, slabá a leží mezi těmi, mezi nimiž se schyluje ke rvačce, je nutné, aby její neutralitu uznali i oni, a oba. Obrazně řečeno: je poměrně neúčinné, když člověk vyhlásí slavnostně svou nepoživatelnost ve společnosti dvou hladových lidožroutů.

Neutralita (opět obrazně řečeno) se stává problematickou, když se dotyčný rozhodne zachovat nezúčastněný postoj v situaci, kdy před jeho očima dva rabiáti znásilňují bezbrannou holku. Ať se pak brání, jak se brání, těžko ze sebe setřese pověst zbabělého skunka. Tohoto obrazného případu lze ovšem snadno zneužít – našli se např. idioti, kteří vytýkali neutralitu v druhé světové válce ze všech stran obklíčenému Švýcarsku.

Ke cti rakouského ministra je třeba konstatovat, že se nechce úplně vzdát vojenské angažovanosti ve věci míru a spravedlnosti všeobecně. Rakousko by se ovšem mělo omezit na humanitní pomoc, prevenci konfliktů, stabilizaci v postkonfliktních oblastech a operacích na udržení míru. To zní nějak moc mírumilovně, zvlášť když ministr chce preferovat účast v jednotkách OSN (jejich efektivnost lze shrnout do jediného slova: Srebrenica) a v bojových uskupeních EU, které jsou v této chvíli spíše virtuální povahy. Je taky třeba zdůraznit, že ministr zahraničí Spindelegger (ÖVP) vyjádřil rovněž v Alpbachu jistý odstup od plánů svého kolegy.

V dnešní době je spousta problémů, kde je neutralitu těžké si představit: např. neutralita v izraelsko-palestinském konfliktu je bohužel projev zbabělého mnichovanství. Neutralita v konfliktu mezi radikálním islámem a "křižáky a sionisty" je iluzorní, protože "islámští bojovníci" ji nikdy nebudou vážně dodržovat.

Koncept pana ministra se zjevně opírá o melancholickou vzpomínku na dobu, kdy rakouskou neutralitu respektoval jak demokratický Západ (Rakousko smělo být fakticky jeho součástí) i vypočitatelné ruské komunistické impérium, které sice o válečném konfliktu stále žvanilo, ale ve skutečnosti na něj ve své zbabělosti nikdy nepomýšlelo.

Bohužel, tyto idylické časy jsou už nenávratně pryč.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!