Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

DOLEŽAL: Severočeši testují Ústavní soud

Afghánistán

  14:01
Především: Nejde o Severočechy všeobecně, ale o senátory za hnutí Severočeši.cz Doubravu a Dernerovou (první z dvojice Severočechů se vyklubal z komunistického vejce, dáma se teprve vybarvuje). Obracejí se na Ústavní soud se stížností procedurálního charakteru. Je jim bráněno ve výkonu senátorského mandátu, který podle Ústavy i Jednacího řádu Senátu vznikl zvolením.

Úspěšní kandidáti do Senátu za Severočeši.cz Jaroslav Doubrava a Alena Dernerová. foto: ČTK

Jejich zvolením, jak spekulují, taky logicky končí mandát těch z volené třetiny senátorů, kteří nekandidovali nebo mandát neobhájili. Senát však i po jejich zvolení zasedá ve starém složení a přijímá rozhodnutí. To je protiústavní a přijatá rozhodnutí jsou neplatná (podotýkám, že jde o vládní úsporná opatření a vyslání vojáků do Afghánistánu: první má Senát možnost zdržet, druhé vetovat; to všechno je ovšem čirá náhoda, oběma novopečeným senátorům jde jen a jen o princip, ne o obsah, že?).

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Pro právního laika je situace poněkud nepřehledná. V Ústavě se praví, že senátoři jsou voleni na šest let, když se to vezme doslova, od 13. listopadu do 13. listopadu. Nový senátor skládá slib na počátku první schůze Senátu po volbách. Funkční období začíná okamžikem zahájení první schůze Senátu konané poté, co po pravidelných volbách do Senátu byla nově zvoleným senátorům vydána osvědčení o zvolení; tím zároveň končí předchozí funkční období. Co znamená "poté", není časově úplně jasné, nicméně je zjevné, že se může dostat do rozporu s "šesti lety", po které trvá mandát. Pro laika je obtížné se v této zamotané situaci vyznat. Bude si s tím muset poradit Ústavní soud.

V civilizovaném státě by problém tohoto typu vedl k tomu, že by se vyjasnila formální stránka věci. Ve státě civilizovaném jen napůl se vytváří situace, kdy je Ústavní soud vystaven silnému pokušení se zaplést do politiky. Běda tomu, skrze koho přichází pokušení!

Sociální demokracie a její levý souputník, v tuto chvíli řečeno astronomickou terminologií červený trpaslík, se po květnových volbách dostali do situace, na níž nejsou zvyklí: nemají proti sobě jako v posledních čtyřech letech cikánský tábor se dvěma přeběhlíky, rozloženou Stranou zelených a strašidelným fenoménem jménem Čunek. Vláda disponuje slušnou většinou v PS. Je třeba otestovat spolehlivost právního systému a pevnost vlády (od toho jsou tu zcela nepolitické odbory, pouliční kravály, pardon demonstrace, a dosud přesně neurčené stávky). Je to způsob politického boje, svým způsobem pochopitelný, což ovšem nutně neznamená korektní. Že je vystavena zkoušce vláda, to mi nepřipadá od věci, navíc jí to tak trochu přeji. Vystavovat zkouškám z možné politizace nejvyšší orgány soudní moci považuji za mírně řečeno nekorektní. To, jak ve zkoušce obě instituce, ÚS i vláda, obstojí, je přitom ve hvězdách.