Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOLEŽAL: Třetí odboj vědecké obce

Názory

  14:09
Mladá fronta Dnes přinesla minulý čtvrtek rozsáhlou informaci o tom, čím se (mimo jiné) zabýval za minulého režimu na stáži ve Velké Británii český vědec prof. Bartek. Ten v rozhovoru pro MfD přiznal, že spolupracoval se StB.

Podle dochovaných materiálů komunistické policie opatřoval vzácné specializované chemikálie, biopreparáty a minimálně jeden přístroj. Sám prof. Bartek na tuhle svou aktivitu, soudě podle toho, co řekl v rozhovoru pro MfD, není zvlášť pyšný (není to pro něj žádné pozitivum, nejraději by to vymazal z paměti). Jenže se ukázalo, že je to z jeho strany zjevně přehnaná skromnost: vášnivě se ho ve pondělní MfD zastal jeho vědecký kolega, prof. Václav Hořejší, ředitel ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Odhalení prof. Hořejšího má zásadní význam nejen pro tento konkrétní případ, ale pro celé dějiny třetího odboje, který u nás mnozí škarohlídi bagatelizují. Vyplývá z něho, že tzv. vědecko-technická revoluce, s níž se kdysi oháněli komunisté, byla vlastně rozsáhlým hnutím odporu, jehož cílem bylo sloužit vlasti a národu. V případě prof. Bartka šlo podle prof. Hořejšího o "údajnou spolupráci s StB" (ovšem, spolupráce s StB je vždycky údajná, i když se k ní dotyčný přihlásí).

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Pan profesor taky nespolupracoval se StB, ale s "vědecko-technickou rozvědkou", jakou má každý stát (ovšem, jde jen o to, co za stát to je, namítlo by šťoural, kromě toho to byla taky StB, ale to je vedlejší). "My všichni", píše prof. Hořejší, "kteří jsme se tehdy dostali s většími či menšími obtížemi na výzkumné stáže na západ…, jsme se snažili přivézt si zpět domů věci, jaké posílal Jiří Bartek…" O nějakém kradení nemůže být ani slovo, protože nám jednak ty věci doma zoufale chyběly, byly to "většinou"(!) materiály potřebné pro pokračující spolupráci, a jednak nám je západní kolegové "při odjezdu ochotně dávali" (případ pana prof. Bartka ukazuje, že zřejmě nejen při odjezdu).

Tedy navíc spolupráce se zahraničím, před komunistickým soudem přitěžující okolnost! Prof. Bartkovi se ovšem podařil husarský kousek: protože posílání takových předmětů poštou bylo "byrokraticky komplikované", podařilo se mu využít pro tento účel pracovníky výše zmíněné "ekonomické rozvědky" (prosím nezaměňovat s StB!). Nepodařilo se nakonec podobně "vědeckotechnické revoluci" využít i celé KSČ a jejího vedení, (nebylo by to těžké, mnozí odbojáři byli zároveň jejími členy)?

Je zjevné, že my, co jsme se tehdy krčili mezi českými kopečky (nic jiného nám totiž nezbývalo), jsme neměli ani tušení o tom, že pod nevábným povrchem komunistické každodennosti probíhá rozsáhlá odbojová činnost, dokonce na vědeckém základě, srovnatelná s atentátem na Heydricha. Proto je jen logické, že prof. Hořejší požaduje pro prof. Bartka medaili za zásluhy.

Připojuji se, se dvěma výhradami. Za prvé, proč jen pro prof. Bartka? Oceněni by měli být všichni ti dosud bezejmenní, které prof. Hořejší označuje souhrnně "my". A za druhé, proč jen medaile za zásluhy? Vzhledem k tomu, že šlo o činnost po výtce odbojovou, bylo by na místě udělení toho nejvyššího vyznamenání, řádu Bílého lva!

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat