Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Třetí odboj vědecké obce

Archiv StB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archiv StB. | foto: Lidové noviny

Mladá fronta Dnes přinesla minulý čtvrtek rozsáhlou informaci o tom, čím se (mimo jiné) zabýval za minulého režimu na stáži ve Velké Británii český vědec prof. Bartek. Ten v rozhovoru pro MfD přiznal, že spolupracoval se StB.

Podle dochovaných materiálů komunistické policie opatřoval vzácné specializované chemikálie, biopreparáty a minimálně jeden přístroj. Sám prof. Bartek na tuhle svou aktivitu, soudě podle toho, co řekl v rozhovoru pro MfD, není zvlášť pyšný (není to pro něj žádné pozitivum, nejraději by to vymazal z paměti). Jenže se ukázalo, že je to z jeho strany zjevně přehnaná skromnost: vášnivě se ho ve pondělní MfD zastal jeho vědecký kolega, prof. Václav Hořejší, ředitel ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Odhalení prof. Hořejšího má zásadní význam nejen pro tento konkrétní případ, ale pro celé dějiny třetího odboje, který u nás mnozí škarohlídi bagatelizují. Vyplývá z něho, že tzv. vědecko-technická revoluce, s níž se kdysi oháněli komunisté, byla vlastně rozsáhlým hnutím odporu, jehož cílem bylo sloužit vlasti a národu. V případě prof. Bartka šlo podle prof. Hořejšího o "údajnou spolupráci s StB" (ovšem, spolupráce s StB je vždycky údajná, i když se k ní dotyčný přihlásí).

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Pan profesor taky nespolupracoval se StB, ale s "vědecko-technickou rozvědkou", jakou má každý stát (ovšem, jde jen o to, co za stát to je, namítlo by šťoural, kromě toho to byla taky StB, ale to je vedlejší). "My všichni", píše prof. Hořejší, "kteří jsme se tehdy dostali s většími či menšími obtížemi na výzkumné stáže na západ…, jsme se snažili přivézt si zpět domů věci, jaké posílal Jiří Bartek…" O nějakém kradení nemůže být ani slovo, protože nám jednak ty věci doma zoufale chyběly, byly to "většinou"(!) materiály potřebné pro pokračující spolupráci, a jednak nám je západní kolegové "při odjezdu ochotně dávali" (případ pana prof. Bartka ukazuje, že zřejmě nejen při odjezdu).

Tedy navíc spolupráce se zahraničím, před komunistickým soudem přitěžující okolnost! Prof. Bartkovi se ovšem podařil husarský kousek: protože posílání takových předmětů poštou bylo "byrokraticky komplikované", podařilo se mu využít pro tento účel pracovníky výše zmíněné "ekonomické rozvědky" (prosím nezaměňovat s StB!). Nepodařilo se nakonec podobně "vědeckotechnické revoluci" využít i celé KSČ a jejího vedení, (nebylo by to těžké, mnozí odbojáři byli zároveň jejími členy)?

Je zjevné, že my, co jsme se tehdy krčili mezi českými kopečky (nic jiného nám totiž nezbývalo), jsme neměli ani tušení o tom, že pod nevábným povrchem komunistické každodennosti probíhá rozsáhlá odbojová činnost, dokonce na vědeckém základě, srovnatelná s atentátem na Heydricha. Proto je jen logické, že prof. Hořejší požaduje pro prof. Bartka medaili za zásluhy.

Připojuji se, se dvěma výhradami. Za prvé, proč jen pro prof. Bartka? Oceněni by měli být všichni ti dosud bezejmenní, které prof. Hořejší označuje souhrnně "my". A za druhé, proč jen medaile za zásluhy? Vzhledem k tomu, že šlo o činnost po výtce odbojovou, bylo by na místě udělení toho nejvyššího vyznamenání, řádu Bílého lva!

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!