11. dubna 2012 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Věci veřejné s lidskou tváří?

Výkonná rada Věcí veřejných o řešení vládní krize. Zleva místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová a Karolína Peake, předseda Radek John a ministři Kamil Jankovský a Pavel Dobeš.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výkonná rada Věcí veřejných o řešení vládní krize. Zleva místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová a Karolína Peake, předseda Radek John a ministři Kamil Jankovský a Pavel Dobeš. | foto: ČTK

Dosud nejzuřivější koaliční bitva dopadla stejně, jako všechny předchozí.

Nejprve se koaliční partneři častovali lichotkami (odporný sliz, zkrachovalý pokus o organizovaný zločin v politice, politický hulvátský matador a korupčník). Dokonce i bytost tak éterická, jako je místopředsedkyně PSP ČR ThDr. Kateřina Klasnová, projevila jakousi nezvládnutelnou touhu fackovat (souvisí to patrně s tím, že paní doktorka vystudovala husitskou teologii, k níž zjevně patří i bojovnost). Poté, co se koaliční partneři takto vyřádili, padli si vyčerpáni do náručí. Poněkud trapné je, že happyend v podstatě všichni diváci předem očekávali. Situace se dá pojmout několika způsoby: podle ČSSD jde o to, že se potentočkovaly Věci veřejné, podle Věcí veřejných se potentočkoval premiér, podle ODS a TOP09 zvítězil rozum. Poslední vysvětlení je nejméně pravděpodobné.

Co se změnilo? Vylučme nejprve to, co je setrvalé: na prvním místě touha spoluvládnout. ODS a TOP09 hrozí jinak opoziční lavice, Věcem veřejným pád do mimoparlamentního polosvěta. Legitimita takhle motivovaného rozhodnutí je slabá, veřejnost to neocení.

Novým prvkem je zato otřesená stabilita Věcí veřejných. Neopatrné manévrování a silný tlak koaličních partnerů přenesl vlastně koaliční konflikt dovnitř Věcí veřejných. Rozhovor, který dnes poskytla místopředsedkyně Karolina Peake Právu, vypadá v několika ohledech jako první výstřel vnitrostranické války: distancovala se od postupu strany v tomto konfliktu, oznámila, že její názory se rozcházely s názory Víta Bárty, vyjádřila přesvědčení, že příští konference VV by měla být volební a taky své odhodlání znovu kandidovat na předsednickou funkci.

Protože ČSSD zvyšuje mediální tlak na věci veřejné se zjevným účelem donutit je až k pláči a k polepšení (VV opět zradily svůj program, koalice jen prodloužila svou agónii) a veřejnost je znechucena, dá se očekávat, že Věci veřejné se štípnou.

Koalice volila mezi vrabcem v hrsti a holubem na střeše. Znovu si vybrala to první. ČSSD je v neustále rostoucím pokušení podpořit změnu poměru sil v parlamentu pouličními demonstracemi (nenapsal jsem nepokoji) a blokačními stávkami v citlivých oblastech (železnice). Vyvolat veřejný neklid teď ČSSD a přidružené organizace (odbory apod.) nejspíš dokážou, udržet ho pod kontrolou nepochybně ne.

Předseda TOP09 Schwarzenberg mluvil před pár dny o tom, že se VV pokoušejí o seskok z letadla bez padáku. Teď to vypadá, že se k nim jejich koaliční partneři přidali a provádějí to společně. Opozice jim zdárně sekunduje.

Advantage Consulting, s.r.o.
ENGINEERING MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč