30. července 2015 1:52 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Chodské slavnosti lákají 80 tisíc lidí

Chodské slavnosti lákají malé i velké | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chodské slavnosti lákají malé i velké | foto: Archvi města Domažlice

DOMAŽLICE Jsem si jistý, že Domažlice můžeme zcela oprávněně považovat nejen za historické, ale také za kulturní město. Nejsou to jen Chodské slavnosti, které do Domažlic lákají turisty a milovníky kultury. Ve městě se během roku koná řada koncertů, festivalů, výstav a dalších společenských akcí, které se těší velké oblibě.

Všechny letní kulturní akce, které se odehrávají v Domažlicích, jsou zahrnuty pod projekt Kulturní léto. Městské kulturní středisko v Domažlicích každoročně vydává speciální brožuru Kulturní léto a přináší tak ucelený přehled o všech zajímavých programech. Tradicí jsou cykly Hudba na náměstí, Pocta varhanům nebo jazzový festival a Letní sympozia s prázdninovým multižánrovým hudebním festivalem Hudba pod hradem. Vyvrcholením pochopitelně jsou neopomenutelné Chodské slavnosti – Vavřinecká pouť.

Velkou většinu kulturních akcí v Domažlicích zajišťuje město prostřednictvím své příspěvkové organizace Městského kulturního střediska v Domažlicích. přispívají ale i soukromí provozovatelé, z nichž některé město také finančně podporuje.

A na kterou akci jsme v Domažlicích nejvíce pyšní? Jednoznačně na naše Chodské slavnosti. Největší festival folkloru v Čechách, který každoročně navštíví kolem 80 tisíc lidí z celé České republiky, ale oblíbený je i u samotných Chodů. Letos se koná již 61. ročník a na pěti pódiích se opět uskuteční desítky představení. Vstup na všechny akce je zdarma a lidé si tak mohou vybrat jen to, co se jim líbí. Dominuje samozřejmě folklor, nechybí naše vynikající chodské koláče a mnoho hudebních i divadelních vystoupení.

Zvláštností letošních Chodských slavností bude v předvečer zahájení akce v pátek 14. srpna od 17 hodin slavnostní odhalení obřího pomníku ve tvaru kalichu na vrchu Baldov u Domažlic. Právě 14. srpna v roce 1431 se totiž u Domažlic odehrála klíčová bitva V. křížové výpravy, která ovlivnila budoucnost celé Evropy. Rád bych tímto všechny pozval nejen na odhalení kalichu, který nemá jinde ve světě obdoby, ale také na samotné Chodské slavnosti – Vavřineckou pouť, které se konají od 14. – 16. srpna.

Co se týká financí, z rozpočtu města jdou každoročně miliony korun právě do kultury. Téměř 10 milionů korun od nás dostává Městské kulturní středisko v Domažlicích, kulturu dále podporujeme prostřednictvím grantů a nelze opomenout ani například právě probíhající rekonstrukci kulturního střediska nebo opravu pivovaru, kde vzniklo Kulturní centrum pivovar Domažlice.

Miroslav Mach, starosta Domažlic, Sdružení pro město Domažlice

Miroslav Mach, starosta Domažlic, Sdružení pro město Domažlice


TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.