Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náš kalich je největší v Evropě. Minimálně

Starostové píší

  19:28
DOMAŽLICE - V letošním roce přibudou hned dva nové turistické cíle. Jedním z nich budou výstavní prostory v Hvozdu zrekonstruovaného pivovaru a turisty vyhledávaným by se měl stát také vrch Baldov u Domažlic.

Domažlické náměstí s věží foto: Archiv města Domažlice

Místo spojené s bitvou u Domažlic r. 1431, kdy Husité rozprášili 5. křížovou výpravu, bylo odjakživa dějištěm oslav této významné historické události. Již před 89 lety tam naši předci chtěli postavit pomník připomínající důležité vítězství, ovšem k jeho dokončení nikdy nedošlo. V srpnu se ale situace změní. Původní podstavec, který je památkově chráněný, ozdobí obří kalich z dílny sochaře Václava Fialy. Mohu s hrdostí říct, že půjde o největší kalich minimálně v celé Evropě a rád bych tímto všechny pozval na Baldov, a to v den zahájení Chodských slavností 14. srpna od 17 hodin. Co se týká Baldova, za zmínku stojí zcela jistě i Sochařská stezka, která k tomuto vrchu vede. Zdobí ji totiž díla z domažlických letních sympozií a stala se tak netradiční přírodní galerií. Další díla byla přidána po letošním Sochařském sympoziu TUSTA SCULPTA.

Hrdí jsme v Domažlicích také na již zmíněnou rekonstrukci našeho pivovaru. Letos se nám podařilo dokončit první část a opravit takzvaný Hvozd, kde nyní vznikají výstavní plochy. Ty v netradičním prostoru s prosklenými podlahami nabídnou expozici o pivovarnictví v Domažlicích a okolí. Veřejnosti budou tyto prostory otevřeny v následujících týdnech.

Město Domažlice toho ale turistům pochopitelně nabízí mnohem víc. Co se týká památek, jmenovat mohu Městskou památkovou rezervaci na náměstí s věží arciděkanského kostela, která složí jako rozhledna, prostory a výstavy Muzea Chodska nebo poutní místo na Vavřinečku. Zajímavostí u nás je také ponocný, který během letních prázdnin prochází náměstí a oznamuje přesný čas.

O propagaci našich památek, zajímavostí a turistického vyžití se staráme například prostřednictvím veletrhů cestovního ruchu v Brně, v Praze nebo v Mnichově a informace publikujeme také v některých turistických časopisech. Podporujeme pochopitelně i Městské informační centrum spadající pod městskou organizaci Městské kulturní středisko v Domažlicích. Kromě toho také spolupracujeme se Svazkem obcí Domažlicko, které má za cíl propagovat cestovní ruch prakticky v celém okrese a zajišťuje i některé investiční akce. Jednou z nich byla například i cyklotrasa č. 3 Praha – Mnichov, jejíž část vede z Domažlic do Furth im Waldu. Její součástí je také turisticky zajímavý akvadukt u Havlovic, který byl před několika lety obnoven. Jedním z posledních turistických projektů Svazku obcí Domažlicko, do kterého se naše město prostřednictvím Městského informačního centra také zapojilo, je letní turistická hra Domažlicko s mobilem v kapse, která je zaměřena na majitele chytrých telefonů s čtečkou QR kódů.

Jsem si jistý, že pokud během letních prázdnin navštívíte Chodsko a Domažlice, nebudete zklamaní. Ať již jako turisté nebo jako milovníci folkloru během Chodských slavností – Vavřinecké pouti ve dnech 14. - 16. srpna.

Miroslav Mach, starosta Domažlic, Sdružení pro Město Domažlice

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!