Exkluzivně pro Lidovky: Nejlepší technika je Trumpa rozptylovat, aby na NATO zapomněl, radí jeho exporadce Bolton

Premium

Někdejší americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton. | foto: Profimedia.cz

Rozhovor
Sověti se snažili Západ rozdělit za studené války a nepodařilo se jim to. My si to teď způsobujeme sami, říká v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz John Bolton, který v době prvního prezidentského mandátu Donalda Trumpa sloužil rok a půl jako jeho poradce pro národní bezpečnost. Svět tu podle Boltona bude i dlouho po Trumpovi, a kdokoli přijde po něm, bude z logiky věci mnohem lepší než on.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Co nám říká uniklý chat Trumpova týmu z aplikace Signal o postoji k Evropě? Zaznělo tam hned několik šokujících výroků, například od viceprezidenta J. D. Vance a ministra obrany Petea Hegsetha…
Vím, že řada lidí v Evropě je překvapená z toho, co tam slyšela, v první řadě od viceprezidenta Vance. Evropané říkají: věděli jsme, že tyhle věci pronášel i veřejně, jen jsme si nebyli jistí, zda nešlo o kalkul. Musíme brát v potaz, že politici někdy opravdu říkají to, co si myslí. Vance v minulých letech vypustil hned několik výroků, které jsou lépe známé v Americe než za oceánem. Například při své senátorské kampani v Ohiu, což je stát se silnou ukrajinskou menšinou, řekl, že mu na Ukrajině nezáleží. A ty volby stále vyhrál.

Je to neoizolacionistický přístup ke světu – tihle lidé kritizují neokonzervativce, jako jsem já, za to, že nám jde o věci, jako je demokracie a lidská práva. A ejhle, Vance potom kritizuje Evropu za to, že není dostatečně demokratická. Zdá se, že stejné věci ho netrápí u Ruska, Číny, Íránu a Severní Koreje. V zásadě jsou to trollové.

Ministr obrany Hegseth se zase snaží zuby nehty udržet svou práci. Po své nominaci udělal nějaké chyby, měl problém se dostat skrze schvalovací řízení v Senátu a potřeboval Trumpovu pomoc (v lednu 2025 – pozn. red.). Proto když Vance v chatu na Signalu vznesl nějaké námitky vůči útoku v Jemenu, Hegseth mu ihned přitakal. Následně ale – a to mu jde k dobru – řekl, že USA jsou jediní, kdo proti extremistickým Húsíům může zasáhnout, a proto by měly. Připojil se k němu i poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz. Je tam tedy plus i minus. Evropa alespoň díky uniklému chatu vidí, že to, co říkají lidé jako Vance nebo moderátor Tucker Carlson, si skutečně také myslí.

Lidovky.cz: Umíte si představit, že takhle otevřená animozita v Evropě způsobila celkem pozdvižení – a to zejména mezi lidmi, kteří se vždy považovali za atlantisty. Co je podle vás správná strategie, kterou by teď Evropa vůči USA měla sledovat?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.