Tak skončil příběh Fort Lee ve Virginii, Fort Polk v Louisianě, či Fort Rucker v Alabamě. Asi nejznámější z nich ale byla Fort Bragg v Severní Karolíně - nyní Fort Liberty -, která se za druhé světové války proslavila jako domov 82. výsadkové divize - jednoho z nejúspěšnějších amerických útvarů, který vedl údery v Normandii i později v Nizozemsku během operace Market Garden.
Bragg jako Bragg
Donald Trump ale několikrát v průběhu své prezidentské kampaně slíbil, že Fort Liberty přejmenuje zpátky na Fort Bragg. „Vyhráli jsme odsud dvě světové války,“ řekl při jedné z příležitostí na obranu svého rozhodnutí. Tento týden nakonec k přejmenování skutečně došlo. Celá akce ale nebyla tak snadná, jak by se mohlo zdát.
Proč nesoudit prezidenty. Amerika bohužel rozbila svoje odvěká nepsaná pravidla![]() |
Na první pohled se jedná o podobný případ jako přejmenování nejvyšší hory USA zpět na Mount McKinley, či Mexického zálivu na Americký záliv. Problém byl ale v tomto případě již zmíněný zákon schválený demokraty, který ani prezident nemohl jen tak obejít. Trumpovi lidé tedy vymysleli originální řešení. Pevnost se opět bude jmenovat Bragg – nikoli však po konfederačním generálovi Braxtonu Braggovi, ale po vojínu Rolandu Braggovi, který byl výsadkářem za druhé světové války.
Pro Trumpovy kritiky je přejmenování základny zcela nepochybně důkazem o jeho zarytém rasismu. Cokoli asociované s americkým Jihem je totiž v mysli amerických liberálů asociováno s bílým supremacismem a touhou po návratu starých pořádků. Pro minulé generace však připomínání jižanských vojáků znamenalo primárně symbol usmíření dvou znesvářených stran americké společnosti.
Proč právě Braxton Bragg
Trochu zábavnějším rysem celého sporu je samotná osoba generála Braxtona Bragga. Ten totiž, jak se shodují i jižanští historikové, vůbec nepatřil k elitním vojenským mozkům své doby. Právě naopak, znal takřka výlučně taktiku frontálního útoku, jak dokázal v krvavých bitvách u Shilohu a Chickamaugy. Že měl do generála Lee - dle většiny historiků nejschopnějšího vojevůdce americké občanské války - opravdu daleko, pochopil brzy i prezident Konfederace Jefferson Davis a pro jistotu ho nechal stáhnout do hlavního města Richmondu jako svého „hlavního poradce“.
Proč v roce 1918 pojmenovali vojenskou základnu právě po Braggovi, zůstává záhadou. Jako nejpravděpodobnější se jeví vysvětlení, že pro novou základnu, kde mělo sídlit dělostřelectvo, prostě hledali jakéhokoli dělostřeleckého důstojníka z Jihu, aby neurazili místní Američany importováním „cizího“ důstojníka ze Severu. Tak asi padla volba právě na Bragga, který skutečně absolvoval vojenskou akademii West Point jako dělostřelec.