Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ano, Mnichov 2025 se podobá Mnichovu 1938. Ale trochu jinak, než bychom čekali

Komentář   12:00
Ihned po čtvrtečních výrocích amerického prezidenta Donalda Trumpa a ministra obrany Petea Hegsetha se objevila přirovnání k Mnichovu 1938. Ne bez opodstatnění. Trump a Hegseth uvedli na adresu války na Ukrajině a transatlantického spojenectví výroky, které nemají v jeho dosavadní historii obdobu.
Prezident USA Donald Trump a americký ministr obrany Pete Hegseth (vlevo).

Prezident USA Donald Trump a americký ministr obrany Pete Hegseth (vlevo). | foto: Profimedia.cz

Zatímco šéf Bílého domu dal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi bianko šek na zisk území na Ukrajině a garanci, že se Kyjev nestane součástí NATO, ministr obrany rovnou řekl, že v případě napadení evropských mírových jednotek na Ukrajině Ruskem jim USA nepomohou. Aby toho nebylo málo, američtí zástupci následně odcestovali do Mnichova na bezpečnostní konferenci, čímž byla historická ironie zdánlivě dovršena.

Diplomatický amatérismus

Stejně jako k ostatním historickým paralelám, i k této lze uvést výhrady. Zaprvé není tu řeč o potenciální válce, která by mohla vypuknout – jako v roce 1938 –, nýbrž o válce, která už tři roky probíhá – za značných ztrát na lidech a materiálu, a v současnosti bez jasné strategie, jak dosáhnout vojenského vítězství. Zadruhé Ukrajina s USA nemá uzavřené formální spojenectví, zatímco přinejmenším Francie ho v roce 1938 s Československem uzavřené měla.

Souhlasíte s připodobněním Mnichova 2025 k Mnichovu 1938?

celkem hlasů: 1087
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 24. února 2025. Anketa je uzavřena.

Důležité jsou ale signály a jazyk, kterým komunikace mezi mezinárodními subjekty – a zejména mezi klíčovými spojenci! – probíhá. O čem jiném je ostatně diplomacie? V tomto směru evropští komentátoři správně pochopili, že se jim tu de facto říká: nemáme o vás zájem, a pokud vám poteče do bot, nepomůžeme vám. Proto zákonité pobouření.

Asi klíčová paralela s Mnichovem ale leží trochu jinde – a pro všechny zúčastněné je ještě zlověstnější. Nejlepší britští historikové právem poukazují na to, že Mnichov nebyl ve svém důsledku důsledkem zrady spojenců, jako spíš diplomatického amatérismu.

Mír je velmi daleko, míní ruský politolog po Trumpově hovoru s Putinem. EU podle něj bude vyjednávání sabotovat

Tehdejší britský premiér Neville Chamberlain a jeho nejužší okruh spolupracovníků neměli se zahraniční politikou prakticky žádné zkušenosti – i přesto se rozhodli obejít prestižní britské ministerstvo zahraničí s jeho zkušeným aparátem, a vést jednání s Hitlerovou třetí říší po vlastní ose. Výsledkem byl Mnichov, kde odevzdali mnoho a nezískali nic – kromě Hitlerových absurdních garancí, že se jedná o jeho poslední územní nároky ve střední Evropě. Tomu již tehdy nevěřil nikdo, kdo měl v sobě alespoň trochu duchapřítomnosti.

Co všechno Trump odevzdá Putinovi?

Nebezpečí dneška je přesně v tomto – Donald Trump a jeho nejužší okruh má nulové diplomatické zkušenosti. Ministr obrany Pete Hegseth je někdejší moderátor Fox News, ministr zahraničí Marco Rubio senátor a poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz poslanec, který v Kongresu proslul především drsným jazykem vůči Číně. V tomto defilé se paradoxně dá říct, že prokazatelně ignorantský Trump je na mezinárodním poli nejzkušenější – zejména díky již prodělaným čtyřem letem v úřadu prezidenta.

Trumpismus, studená sprcha, šok pro Evropu. Deníky cupují Vanceův projev

V přístupu k Putinovi jakoby ale Trump zapomínal na svůj zdravý instinkt vyjednavače, který mu jinak umožňuje vyjednat víc než jeho předchůdcům – kupříkladu v kontaktu s blízkými spojenci Mexikem a Kanadou, které kvůli hrozbě 25procentních cel obratem zvýšily ostrahu hranic a nasadily další síly a prostředky na boj s organizovaným zločinem.

Putinovi naopak Trump dává všechno dřív, než vůbec vstoupil do vyjednávací místnosti. A jak připomíná někdejší blízký Trumpův spolupracovník John Bolton – lze předpokládat, že po vstupu do místnosti odevzdá ještě víc. Ano, v tomto směru je přesně jako Chamberlain v Mnichově před 87 lety.