Komu z Evropanů bude staronový nájemník Bílého domu naslouchat, je o to důležitější, protože jsou v sázce vztahy EU s USA a také budoucnost NATO. Trump přitom během svého předchozího mandátu dal jasně najevo, jakým vztahům dává přednost: bilaterálním místo multilaterálních a transakčním místo ideologických. Jinými slovy, bavil se raději s představiteli jednotlivých evropských států než se zástupci Evropské komise a upřednostnil ty, kteří mohli Spojeným státům nabídnout něco konkrétního (například zbrojní zakázku), před těmi, kteří pouze doufali, že jim pomůže ideologická spřízněnost.
Teflonový Mark, naděje pro NATO
Mark Rutte, nový generální tajemník NATO a bývalý nizozemský premiér, byl jedním z prvních, kdo Trumpovi po vítězství pogratuloval. Zkušený Rutte, který je kvůli svým vyjednavačským schopnostem v Nizozemsku přezdívaný „teflonový Mark“, totiž už dobře ví, že jej čeká obrovský úkol: udržet vojenské angažmá USA v Evropě.
Někteří analytici přitom očekávají, že tentokrát Trumpovi už nebudou stačit jen větší evropské příspěvky na obranu. Může snížit podíl USA v aliančních strukturách, nebo dokonce hrozit vystoupením z vojenských struktur NATO tak, jak to v minulosti učinila Francie.
Nadějí pro NATO je to, že Rutte je považován za „zaříkávače“ Trumpa, který ví, jak s ním jednat. V roce 2018 zažehnal vážnou roztržku na summitu NATO, kterou Trump vyvolal svou kritikou na účet evropských spojenců, a následně si s ním dokázal vybudovat téměř přátelský vztah.
V Rutteho prospěch mluví také tradičně velmi dobré vztahy USA s Nizozemskem, které mají své kořeny v masivní nizozemské podpoře vzbouřených amerických kolonií ve válce o nezávislost proti Británii. A možná i zdánlivě nedůležitý detail: Rutte se svými 193 centimetry jako jeden z mála evropských státníků výškově předčí Trumpa, který sám mnohokrát zdůrazňoval, že výška je velmi důležitý atribut úspěšného politika.
Viktor Orbán: ideologický spojenec
Maďarský premiér Viktor Orbán výškou Trumpa sice neohromí, ale představuje jinou, ideologickou linii – má blíž k Trumpově konzervativní politice než většina evropských předsedů vlád. Orbánovy antiimigrační a antiLGBTQ+ politiky rezonují s Trumpovou MAGA (Make America Great Again) voličskou základnou. Steve Bannon, bývalý Trumpův poradce, kdysi označil Orbána za „Trumpa před Trumpem“.
Trump si připsal výhru už i v Arizoně, získal tak všech sedm kolísavých států |
Orbán letos v červenci navštívil Trumpa po své cestě do Moskvy, kde jednal s Putinem k velké nelibosti mnoha evropských politiků. Právě role jakéhosi prostředníka mezi Moskvou a Washingtonem by maďarskému premiérovi vyhovovala zřejmě nejvíc. Zda ji Trump ale bude potřebovat, a zda bude Orbánovi stačit ideologická blízkost, se teprve uvidí.
Duda a Meloniová: ideologicky blízcí, ale s důrazem na bezpečnost
Dalšími možnými partnery Trumpa jsou polský prezident Andrzej Duda a italská premiérka Giorgia Meloniová, kteří také zastávají blízké ideologické postoje, ale s důrazem na bezpečnost a roli NATO. Platí to obzvláště pro Polsko, pro něž jsou vztahy s USA klíčové pro jeho bezpečnostní doktrínu namířenou především proti Kremlu. Duda, který je představitelem konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), se proto v dubnu setkal s Trumpem, aby prosadil uvolnění finanční pomoci pro Ukrajinu v Kongresu USA.
Italská premiérka Meloniová z pravicové strany Bratři Itálie sice otevřeně nepodpořila žádného kandidáta ve volbách v USA, stejně tak se s Trumpem nesetkala během jeho kampaně. Ta ale má jiný trumf. V evropských politických kruzích se o ní mluví jako o možné spojce na Trumpa díky jejímu velmi přátelskému vztahu s Elonem Muskem.
Italská premiérka totiž tento týden veřejně pogratulovala nejen Trumpovi, ale také Muskovi za jeho účast v Trumpově kampani. Musk a Meloniová se setkali již několikrát. V září od něj obdržela ocenění od think tanku Atlantic Council, kde ji Musk nazval „krásnou nejen zvenčí, ale i uvnitř“. Meloniová ho na oplátku označila za „vzácného génia“.
Meloniová by se mohla snažit být spojnicí mezi pravicovými silami v Evropě a Evropskou komisí vedenou Ursulou von der Leyenovou, která začíná přikládat větší váhu pravicovým hlasům. Oproti Orbánovi je Meloniová silným zastáncem NATO a v minulosti vyjádřila pevnou podporu Ukrajině. Toto z ní dělá přijatelného partnera nejen pro USA, ale i pro širší evropskou politickou scénu.