Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DRAŽAN: Nechutná partie Klausových

Václav Klaus mladší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Rozhodující část kampaně pro druhé kolo se za Miloše Zemana rozhodli udělat prezident a jeho blízcí. Minulý týden se odehrával ve znamení frontálního útoku rodiny Klausových. Zapojili se syn, otec i matka. Všichni tři vsadili na jednu kartu. Kombinaci nacionalismu, xenofobie, šovinismu a demagogie.

Šachové terminologii Klausovi rozumějí, že. Takže. Začalo to ještě nenápadným výpadem pěšcem. Klaus junior se vysmíval zpěvu hymny v podání Karla Schwarzenberga. Když viděl, co to způsobilo za poprask v médiích i u něj na škole a dostal za uši od Martina Romana, přispěchal s „omluvou“.

V té však konečně sdělil, co mu leží na srdci. Údajná nacistická minulost kandidátova otce. A když moderátor Martin Veselovský na Radiožurnálu usvědčil ředitele prestižního gymnázia z totální neznalosti a účelového zkreslování faktů, zmohl se Klaus mladší už jen na volání po omluvě. Mezitím vstoupil do hry král. Klaus senior jasně řekl, že nechce jako nástupce někoho, kdo do této země nepatří.

ČTĚTE VÍCE:

Oba se vyhnuli tomu, označit Miloše Zemana za svého favorita. Vzhledem k tomu, co oba řekli, zdánlivě jaksi nepochopitelně. Ale vlastně ne. Zeman možná není jejich vysněný favorit, ale Schwarzenberg je pro ně ZLO. A to chtěli říct. Mohli si vybrat sto a jeden argument, proč ho nevolit. Zvolili si suverénně ty nejhorší, nejpodlejší a nejzákeřnější.

Podraz dámou

A vrchol v podobě závěrečného útoku přišel v pátek. Podrazem dámou. První „dáma“ se otevřeně postavila na stranu Zemana se zdrcujícím vysvětlením. Nechce, aby po ní na Hrad přišla první dáma, která mluví jen německy.

Tohle je tenký led, který už praská, jakmile na něj jednou vstoupíte. Nevadí Livii Klausové, že Therese Schwarzenberg má problémy s chůzí? Co kdyby se do druhého kola dostal Jan Fischer, nebylo by na překážku, že je žid? Nebo kdyby Klára Samková sehnala dost hlasů, nevadí, že měla za manžela Roma? A mimochodem, paní Livie, když už jen to české je hezké, pozastavil se snad někdo někdy nad tím, že jste Slovenka?

Jed, který plyne z Hradu

Z Pražského hradu za posledních deset let nikdy nezaznívalo moc poselství o toleranci. Spíše se hledali nepřátelé. Ne že by toto mělo být zrovna posláním prezidenta, ale pokud to zůstávalo v ideologické rovině, dalo se to aspoň zkusit pochopit. Teď však veškerá legrace a hry skončily.

PSALI JSME:

Slova, která v minulém týdnu plynula z úst Klausovy rodiny, jsou jed. Jed, který aktivuje ty nejnižší pudy a podmaňuje si temné stránky člověka. Jeho účinnost může být smrtelná. Historie je mementem. Začíná to nenápadnými slůvky, končí to pogromy, lynčováním, koncentračními tábory.

My budeme odpočítávat

Konec Václava Klause na Hradě není jen nešťastný a trapný. Teď začal být nebezpečný. Klausovi se ocitli ve společnosti Miroslava Sládka a Tomáše Vandase. Budiž jim tam hezky. My budeme odpočítávat. Václav Klaus končí na Hradě 7. března. Zbývá tedy „jen“ nějakých 45 dní. Otravovat zdejší společnost svým nakažlivým jedem bude nepochybně dál. Ale už nikoliv z funkce prezidenta, které se svými posledními kroky zpronevěřil a kteroužto zostudil.

Říká se, že každá země má takovou vládu, jakou si zaslouží. Když už máme přímou volbu prezidenta, platí to samé o hlavě státu. Nezbývá než věřit, že tato země si Miloše Zemana na Hradě nezaslouží. Ne po Václavu Klausovi.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZAJÍMAVÉ POZICE DO VÝROBY OD 25 000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč