Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Důchod na obzoru. Chce vláda reformu, nebo jen kosmetické změny?

Ilustrační foto foto: Getty Images

Názor
Vláda Petra Fialy se netají ambiciozním plánem představit „skutečnou důchodovou reformu“ do konce příštího roku. Věřme jí to a fanděme jí, žádné jiné vládě se to zatím nepovedlo. Víme toho zatím velmi málo, jsou nám slibovány tři složky důchodu a poněkud rozporné tvrzení, že důchody mají „reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří a finanční možnosti státu“.
  5:00

V příštích několika desetiletích se budou možnosti státu zmenšovat a nároky na důstojný život zvětšovat, obé dramaticky. Z demografických důvodů to nebude trvat věčně, avšak jen těžko může nějaký politik odepsat hned několik generací najednou.

Další růst důchodů přijde možná už v létě. O kolik se zvedne starobní penze?

Pokud tedy hodlá vláda vyrazit do boje za nějaký základní a garantovaný důchod, musí si být vědoma i faktu, že v delší perspektivě hrozí u části populace skokový propad do chudoby. Navíc náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a důchodem neustále a dlouhodobě klesá a nejméně v příštích několika letech se bude propadat patrně víc, protože inflace donutí zaměstnavatele lidem přidat mnohem rychleji, než bude přidávat šetřivá vláda důchodcům. 

Též se důchodového věku dožívá početná skupina živnostníků a osob samostatně výdělečně činných, kteří si na důchod nedávali skoro nic a jejich důchod bude brutálně překračovat to, co do systému poslali. Stát je samozřejmě nemůže nechat umřít hlady a „potrestat“ je, třeba jako milovníky švarc systému, a proto bude platit.

Je též otázka zda vůbec vláda chce narovnat podmínky například v odvodech, když se živnostníci jeví jako preferovaná skupina, která z téhle vlády má mít jen výhody v podobě ještě nižších odvodů a daní. Přitom na řádnou reformu čehokoli je potřeba mít hlavně peníze a ty musí stát někde získat. 

Lidé, kteří si ze svého výdělku mohou spořit, si jako vždy pomohou sami, jenže tu bude čím dál víc ostatních, kteří budou muset bydlet v drahých bytech, něco jíst a topit si. Též pouhé přerozdělení stávajícího objemu peněz podle jiného klíče není ani reforma, ani dlouhodobé řešení.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat