Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Chceš-li zakrýt svůj podíl viny, vytáhni děti. Kdo může za energetickou chudobu

Demonstranti protestují proti znečištění, které způsobuje uhelná elektrárna Chvaletice. (5. 7. 2019) foto: iDNES.cz

Názor
Programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh v komentáři „Chceme energetickou chudobu, nebo svobodu? Hamižné boháče musí zkrotit vláda“ (27. 4.) už poněkolikáté nevybíravě útočí na Elektrárnu Chvaletice, tedy jeden z klíčových zdrojů, který pomohl Česku překonat energetickou krizi. Argumentuje přitom chudými dětmi a rozvojem jejich nervové soustavy a mozku.
  20:00

Jeho text se opírá o již tradiční dezinformace, jimž nemá cenu v odpovědi věnovat více prostoru než jeden spíše heslovitý odstavec.

Krizi nevyvolala válka, ale nedostatek stabilních zdrojů v Evropě a závislost na dovozu zemního plynu. Nové evropské emisní limity na rtuť nelze vyřešit vždy a všude prostým „vynaložením částky sto milionů korun“, každé zařízení je jiné a potřebuje řešení na míru – např. náročný aplikovaný výzkum s postupným laděním a doplňováním technologií. Imisní koncentrace rtuti nedosahují ani promile limitu doporučeného Světovou zdravotnickou organizací, mohou proto těžko poškodit nervovou soustavu a mozek dětí. A české energie fakt nezdražuje uhlí, tedy jeden z nejlevnějších zdrojů, ale ambiciózní energetická politika EU. Tohle všechno pan Koželouh jako vzdělaný člověk jistě ví, přesto říká a píše něco jiného.

V této souvislosti je vhodné připomenout, kdo dlouhá léta nadšeně „lobboval“ za výstavbu nových plynových zdrojů a zvýšení spotřeby zemního plynu, tehdy majoritně dováženého z Ruska. Bylo to právě Koželouhovo Hnutí Duha, které v roce 2019 prostřednictvím studie společnosti Energynautics doporučovalo nárůst instalovaného výkonu v zemním plynu o dvě třetiny do roku 2030!

Chceme energetickou chudobu, nebo svobodu? Hamižné boháče musí zkrotit vláda

Raději přispějte

Stejné hnutí také dlouhodobě bojuje za co nejrychlejší odstavení jediných ryze domácích zdrojů, tedy uhelných elektráren a tepláren, stačí si vzpomenout na angažmá pana Koželouha ve vládní Uhelné komisi. Kladu si otázku, kde bychom dnes byli, kdyby těmto kreativním nápadům tehdy někdo věnoval pozornost?

Končit se má pozitivně a smířlivě. Pavel Tykač se společně se svojí ženou věnuje pomoci dětem v nejrůznějších formách už řadu let. Ať už jsou to děti nemocné, sociálně znevýhodněné nebo děti zasažené válkou. Manželé Tykačovi dlouhodobě pomáhají nejen prostřednictvím své nadace, ale jejich výrazným počinem je i společnost Women for Women, která se na pomoc dětem a jejich rodičům zaměřuje už přes 10 let. Pokud vám tedy, pane Koželouhu, skutečně leží na srdci chudé děti, nepište zbytečné články. Navštivte webovou stránku Women for Women a podpořte je společně s námi dárkovým certifikátem.

Autorka je mluvčí společnosti Sev.en

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!