Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

KATEŘINA ELIÁŠOVÁ: Moc patří starostům, ne kraji

Bývalý starosta Krásné Lípy foto: MAFRA - Richard Cortés

Názor
Starosta sedí ve své kanceláři a pečlivě si odškrtává, kdo v obci už dostal potřebnou dávku a kdo si ji tento týden nezaslouží, protože tu předešlou utopil v automatech. Pak jej čeká debata s ředitelkou místní smíšené základní a střední školy, která integruje všechny děti bez rozdílů.
  16:15

Chybí peníze na asistenta a ty jsou z obecní kasy, proto ta návštěva. Pak ještě obhlídka malé bioplynky (patrně druhá generace), která obci vyrábí energii.

S touhle představou se poslední dobou probouzí nejeden „Gazdíkův“ starosta. Sny nyní nacházejí své obrysy na papíře, Starostové sepisují svůj program, založený právě na síle a pravomocech hlav obcí. Chtějí zrušit kraje, vždyť obce mají k lidem mnohem blíž. Lidové noviny nedávno mluvily s bývalým starostou Krásné Lípy Zbyňkem Linhartem, který popisoval komické scénky s ředitelem tamního úřadu práce. Obě instituce se podle zákona spolu o některých údajích bavit nesměly, a tak si pánové, v zájmu dobré věci, podávali potřebné seznamy uživatelů dávek někde tajně pod stolem. Starosta posílený o možnost pomoci přímo a hned lidem, o kterých věděl, že ji potřebují. To zní logicky.

Pan ‚Nejvyšší‘. Půta měl dostat úplatek 800 tisíc korun, věří policie

Jenže jak to bude třeba u starosty, o kterém psal nedávno týdeník Respekt? Odmítal se postavit na stranu Romů ve sporu místních, protože by jej prý pak znovu lidi nezvolili. Rozděloval by sociální dávky spravedlivě? „Uvědomuju si to nebezpečí. Každou dobrou věc lze zneužít a někdo možná bude chtít dělat předvolební rétoriku, že někoho takhle vyžene z města,“ ví i šéf Starostů Martin Půta, sám nyní ve vedení kraje.

Pojistkou má být stát, který si přece jen nějaké pravomoci ponechá a nehrozí, že by zůstalo jen na svévoli hlav obcí. To hlavní, kontrolu nad penězi, však už nebudou mít státní a krajští úředníci, ale ti o dvě patra níž, v obcích. Bude se chtít takového vlivu zbavit strana budoucího premiéra, s níž možná budou chtít Starostové vládnout a prosadit tak své vize? Ať už to bude ČSSD, nebo ANO (anebo kdokoli jiný), zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se do toho někdo hrnul se stejnou vervou jako Starostové. Sociální demokraté teď sice představili pár změn, které by starostům přinesly větší rozhodovací moc. Nezjednodušil by se nicméně dosavadní transfer peněz, který starostové kritizují. Už jste v české politice zažili někoho, kdo by se takové moci vzdal dobrovolně?

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...