Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Macron přebírá iniciativu. I kdyby z toho nic nebylo, tleskejme mu za to

Komentář   18:00
Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona lze za leccos kritizovat. V minulosti se vykazoval megalomanskými představami ohledně evropského projektu, v době brexitu účelově komplikoval jednání se Spojeným královstvím, po 7. říjnu vypouštěl skandální výroky na adresu izraelsko-palestinského konfliktu a tak dále. Jedno se mu ale musí nechat. Šéf Elysejského paláce má bezchybný instinkt na to, kdy vstoupit do mocenského vakua. A o čem jiném je nakonec leadership?
Francouzský prezident Emmanuel Macron hovoří o plánovaných investicích do umělé...

Francouzský prezident Emmanuel Macron hovoří o plánovaných investicích do umělé inteligence. (9. února 2025) | foto: Reuters

Evropští zástupci na bezpečnostní konferenci v Mnichově vypadali jako zmoklé slepice. Proč s vámi nemůžeme sedět u stolu, když jsme přece tak dobří přátelé, jako by se ptali Američanů. Nepůsobili jako lídři, za nimiž se může Evropa v novém světovém pořádku sjednotit, ale jako uražené děti, které někdo plácl přes prsty.

Líbí se vám přístup francouzského prezidenta Emmanuela Macrona?

celkem hlasů: 861
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 24. února 2025. Anketa je uzavřena.

Naopak Macron zareagoval instinktivně. Pokud chce někdo sedět u stolu, musí tam mít co přinést. A právě o tom se mělo jednat v Paříži, kam francouzský prezident narychlo svolal bezpečnostní summit evropských států a Ukrajiny.

Co Macron nenabídne

Co přesně Macron může nabídnout? Jeho oblíbenou myšlenku v podobě jednotné evropské armády předem vyloučil polský ministr zahraničí Radosław Sikorski – v současnosti asi nejváženější americký partner, který si jako jediný z Mnichova odváží explicitní pochvalu americké delegace.

Mír dosažený kapitulací Ukrajiny by byl špatný, řekl Macron. Putinovi nevěří

Pro jeho druhou oblíbenou myšlenku – mírovou misi na Ukrajině vedenou francouzsko-britskou koalicí - se zase nedostávají prostředky. Britové se takové akci viditelně brání, argumentují značnými riziky a především vlastní nepřipraveností. Jak řekl o víkendu pro BBC někdejší šéf generálního štábu britské armády Lord Dannatt – „mohl by z toho být slušný trapas“. Je velmi pravděpodobné, že nějaká spojená evropská síla se nakonec na Ukrajinu skutečně vydá, ale nakolik bude představovat reálné odstrašení Moskvy, je otázkou. Zejména kvůli tomu, že ministr obrany USA Pete Hegseth již dopředu zdůraznil, že v případě jejího napadení Ruskem Američané Evropanům nepůjdou na pomoc.

Ještě nemusí být pozdě

O co ale v Paříži primárně jde, je messagging. Na rozdíl od Němců, Britů, Italů a dalších evropských partnerů Macron pochopil, že respekt Američanů si Evropa nezíská tím, že bude stát za dveřmi a prosit, aby si jí někdo všiml.

Pokud ale převezme iniciativu a vyšle přes Atlantik jasný signál, že to s vlastní obranou myslí vážně, na záchranu Severoatlantického spojenectví ještě není pozdě. Stačí dohnat manko, které na starém kontinentu systematicky vznikalo po dvě dekády. Evropské vlády slibovaly – a neplnily. Stěžovali si všichni američtí prezidenti – počínaje Obamou, přes Trumpa, až k Bidenovi. Chtělo to ale druhou Trumpovu administrativu – už sebevědomější a jistější v kramflecích – aby se ucho utrhlo.

Neměli bychom se z toho hroutit. Měli bychom to vzít jako příležitost ukázat, že své místo u stolu si Evropa dokáže zasloužit, namísto vyprošování. Pokud svou nezanedbatelnou ekonomickou základnu dokáže přetavit v relevantní vojenskou sílu, která vzbudí respekt ve Washingtonu i v Moskvě, není důvod, proč by se to nemělo podařit. Zahraniční politika jsou přece bajonety - bylo na čase, abychom si to uvědomili.