18. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

LÉKO: Fake news Babišova otroka

Miroslav Kalousek (TOP 09). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek (TOP 09). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Nedávno jsem dostal e-mail av něm odkaz na zprávu z podivného webu, kde nějaký ještě podivnější historik přichází s odhalením, že německá kancléřka Angela Merkelová je utajovanou dcerou Adolfa Hitlera. Jde o absolutní blbost, zjevný zákeřný hoax nebo fake news, ale když jsem se podíval na diskusi pod článkem, v naprostém šoku jsem zíral na to, kolik lidí tomuto absurdnímu tvrzení uvěřilo. I kdyby nic jiného, už jen pouhý fakt, že Merkelová se narodila v roce 1954, muselo diskutujícím nasadit brouka pochybnosti do hlavy. Ale nestalo se tak.

V této souvislosti jsem si vzpomněl na obrovský billboard poslance radikální strany SPD Tomia Okamury, na který někdo z jeho odpůrců načmáral nápis Pan hoax. (Billboard je k vidění v Praze v Podolí naproti restauraci Soho.) Na bláboly tohoto poslance českého parlamentu jsme již bohužel zvyklí, přezdívka je trefná.

O to horší je vidět, když ve snaze udržet se v poslanecké lavici chce ocenění Pan hoax získat politik, který reprezentuje liberální pravici. Miláček tzv. pražské kavárny a ideový vůdce české pravice a zároveň i Sobotkovy části sociální demokracie Miroslav Kalousek by v barvách TOP 09 rád poslancoval ještě další čtyři roky, tedy do podzimu 2021. Chce, aby ho do sněmovny dostal Babiš. Přesněji Antibabiš. Kalousek si lehá a vstává s Babišem a zjevně už se stal Babišovým otrokem. Staré rčení říká: Jsi otrokem toho, koho nenávidíš.

A stalo se, že Kalousek si přečetl zprávu renomované auditorské firmy PwC, která měla rozptýlit pochybnosti, zda Andrej Babiš měl dostatek peněz na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. (Ministr financí při vysvětlování okolností této investice rychleji mluví, než myslí, takže ve snaze odpovědět na všechny dotazy mnoha svým voličům jistě zamotal hlavu. Ale na toto téma jsme měli v LN komentář ve čtvrtek.)

Ve zprávě auditorů z PwC se mj. píše i o podnicích, které Babiš v minulosti prodal firmě Agrofert. „Ta firma za tuto akvizici mohla o těch 748 milionů snížit daňový základ v odpisech a dávat o to méně státnímu rozpočtu. Vláda nemůže mít ministra financí, který je přeborníkem v oblasti daňových úniků,“ hřímal sebejistě Kalousek a navrhl sněmovně bod s názvem Daňové podvody ministra financí. Bez přemýšlení ho podpořilo 84 poslanců ze 147 přítomných, takže se bod projednával. Nikoho ze ctihodných zákonodárců přitom nenapadlo nebo žádnému nevadilo, že tvrzení o možnosti odpisu akvizic, o němž Kalousek mluvil, je nesmysl.

Bývalý ministr financí zřejmě neví, že koupí společností Agrofertu žádný daňový náklad nevznikl. Akvizice se neodepisují. Kalousek si krásně naběhl, k žádnému snížení daně nemohlo dojít. „Agrofert ani nikdo jiný si nákup jakékoli akvizice nemůže odečíst z daní. To je jedno ze základních ekonomických pravidel. Jediným dopadem je skutečnost, že v rámci rozvahy společnosti narostou finanční investice. Ty se neodepisují,“ potvrdil i mluvčí holdingu.

Bohužel Babišovy poslance nenapadlo navrhnout sněmovně zařadit bod jednání na téma „šokující neznalost daňových zákonů bývalého ministra financí“. Až příště bude Kalousek navrhovat cokoliv, ať se poslanci, Babišovi otroci, před hlasováním nejdříve ujistí, zda se opět nejedná o hoax či fake news.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!