Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Fialova totalita? Pandemický zákon je jako hůl o dvou koncích

Odpůrci pandemického zákona protestují v Praze. (25. ledna 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Názor
Všechny pravomoci, které jsme nechtěli dát Babišově vládě v rámci pandemického zákona, si nyní přiklepneme. Tak lze v kostce charakterizovat novelu pandemického zákona, který chystá sněmovna.
  19:00

Zákon musí být novelizován, jeho platnost totiž končí posledního února, a protože vláda má pohodlnou většinu, může si tam „nameldovat“, co jí libo.

Ano, patrně tím zabrání případné sérii úspěšných žalob na vládní či ministerská opatření, ale na druhé straně se nelze vyhnout otázce, proč něco, co nesměl ministr Vojtěch, smí ministr Válek? Politická odpověď je jednoduchá, většinová vláda vládne. Ovšem rovina právnická už je složitější a zjevně se mnohé záměry Fialovy vlády ohledně pandemického zákona nelíbí jak části ústavních právníků, tak části veřejnosti, která si od nové vlády slibovala jiný přístup. V rovině rétorické se pak v minulé sněmovně ozývala varování před zničením demokracie prostřednictvím ministra zdravotnictví. Jsme zvědaví, zda se i tentokrát ochránci demokracie odváží vystoupit ve sněmovně proti „covidové totalitě“. Další otázka, která se v souvislosti s novou vládou vnucuje, se týká institutu legislativní nouze. Je jí opravdu třeba, nebo si to chtějí jen dámy a pánové zjednodušit? Vždyť totéž opakovaně a oprávněně vytýkali kabinetu Andreje Babiše. No nic, terazky jsou u moci.

Odpůrci novely pandemického zákona přišli před sněmovnu s šibenicí

Všem nám musí jít o to, aby stát, společnost a samozřejmě i politici vše zvládli s co nejmenšími ztrátami na životech a majetku. Proto má pandemický zákon smysl a obstrukce okamurovců nepomohou ničemu. Je důležité, aby zákon, který má sloužit jednomu jedinému účelu – potlačení pandemie covidu, platil jen omezenou dobu.

Na pandemický zákon, který by byl, jako každý správný zákon, použitelný při každé epidemii/pandemii, si asi současná koalice netroufne, i proto by měl s pandemií skončit i tenhle mimořádný zákon, na jehož oslabení se podepsala stejná koalice, která jej nyní hodlá vyztužit. 

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat