Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GIBIŠ: Ivánek Růža. Je zpronevěra menší zlo než úplatek, jak říká svaz?

Názory

  16:22
PRAHA - Kauza Palaščák byla v posledních měsících zapomenuta stejně jako sen o medaili z hokejového šampionátu. Kouč reprezentace Vladimír Růžička rezignoval a upsal se Chomutovu. Jenže obvinění, že ve Slavii bral peníze jako všimné od rodičů mladých hráčů, ho dostihla i tam.

Vladimír Růžička na tréninku reprezentace v dobré náladě. foto:  Michal Šula, MAFRA

Policie kouče viní ze dvou skutků zpronevěry, Růžička mlčí a svaz ústy svého prezidenta Tomáše Krále říká: „Pokud se píše a řeší, že trenér přijímal úplatky související s hokejem, je to jiná věc, než když je obviněn z něčeho, co s trénováním a hokejem nesouvisí.“ Jako by byla zpronevěra méně závadná než úplatek.

Růžička nemá ve sportu co dělat, ať chodí kanálama, zlobí se Palaščák

Sám autor trestního oznámení zpronevěru vysvětluje tím, že pro prokázání úplatku je důkazní nouze. Svaz se od kauzy distancoval, nesouvisí prý s reprezentací, a navíc se ukazuje, že plošné úplatky v hokeji nejsou, jde jen o činy jednotlivců. Zneklidňující ale je, že ten obviněný jednotlivec byl koučem národního týmu a jednu dobu šéfem reprezentačního úseku zodpovědného i za mládež.

Pokud se obvinění u soudu prokáže, bude se svazu zrak odvracet poněkud hůře. Stejně tak i klubům; i ty dávají ruce pryč. Chomutov tvrdí, že nejde o ně, a Slavia, že jde o soukromou Růžičkovu věc. Jenže i proslulý „Ivánek“ Horník, hlavní postava jiné slavné české kauzy, říkal, že ten fotbal nedělá pro sebe...