Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GIBIŠ: Vládíku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb první hokejový Ivánek

Názory

  9:25
Je jeden rodič méně důležitý než tři rodiče? Očividně ano. Aspoň v očích trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky. Od úterního večera tedy už bývalého, kouč sám rezignoval.

Trenér hokejové reprezentace nepovažuje své chování za protizákonné. foto:  Michal Šula, MAFRA

Důvodem je zpráva o dalších dvou rodičích, kteří byli přes jakousi Růžičkovu šedou eminenci Jiřího Moučku, požádáni někdejším slavistickým trenérem o „všimné“ za jejich syny. Když se stejným obviněním přišel krátce před květnovým mistrovstvím světa Miroslav Palaščák, Růžička i hokejový svaz se jeho videu v podstatě vysmáli. Po včerejšku už není do smíchu ani jednomu z nich.

Hokej v Česku žil posledních deset, patnáct let s nálepkou čistého sportu, minimálně co se týče srovnání s korupcí prolezlým fotbalem. Ivánek, kamarád ze slavných odposlechů nemohl mluvit, protože v hokeji žádný neexistoval. Tedy minimálně naoko.

Růžička jako trenér národního týmu skončil. Odmítám nařčení, říká o obvinění z korupce

Růžička se stále brání, že se nedopustil ničeho nezákonného nebo dokonce trestného. I když se ukáže, že trenérovo podivné jednání - zahrnující protiřečící si prohlášení a neschopnost vysvětlit na co a za co dostal oněch půl milionu korun - bylo jen souhrou hloupých, ale pro Slavii dobře myšlených činů, nic nezbaví hokej nálepky špinavého sportu.

Současné odkrývání kauzy Růžička totiž ukázalo, že mládežnických hokej je prolezlý korupcí. Ta je maskována kulantními názvy jako „sponzorský příspěvek“ či „dar klubu“. Když rodič zaplatí, jeho dítě hraje víc, chodí na přesilové hry...

Fotbal má svého Ivánka Horníka. Bude Růžička pro hokej prvním Vládíkem?