Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
24. dubna 2012 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Přeběhlíci, odpadlíci a tak dále

Vedení věcí veřejných. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedení věcí veřejných. | foto: ČTK

Kdo je dnes přeběhlík, kdo je dnes odpadlík? Poslední politický vývoj, vznik „platformy“ Karoliny Peake, to, jak se k situaci v koalici vyjádřili pánové Bém a Doktor, proměnlivé reakce předsedy „zbytkových“ Věcí veřejných Radka Johna – to všechno činí otázku dosti naléhavou.

Především je tu řada příkladů z krátké historie České republiky. Druhá Klausova vláda vydržela nějakou dobu díky poslancům Teplíkovi a Wagnerovi. Pánové Melčák a Pohanka dokonce umožnili vznik druhé vlády Mirka Topolánka (první nedostala důvěru). Pád této vlády naopak způsobily poslankyně Zubová a Jakubková ze Strany zelených a poslanci Tlustý a Schwippel, původně z ODS. Všichni tito lidé přeskakovali příkop mezi vládou a koalicí, a to v situaci, kdy síly byly vyrovnané a šlo o vše. Nikdy nešlo o nějakou větší skupinu (byly to vlastně dvojice, Tlustého a Schwippela se Zubovou a Jakubkovou nespojovalo nic kromě hlasování za nedůvěru vládě). Přebíhání z opozice do koalice a naopak bylo docela zjevné.

Dnešní situace je daleko zamotanější. Došlo k tomu, že se fakticky rozložila strana Věci veřejné. Z poslaneckého klubu a ze strany odešlo 8 z 21 členů, tedy víc než třetina (kromě toho stranu opustili další dva členové, úřadující ministři, kteří nemají zároveň poslanecký mandát). Hodlají založit vlastní platformu, později snad stranu. Jsou to odpadlíci v tom smyslu, že opustili uskupení, za něž byli zvoleni. Nejsou to přeběhlíci, protože chtěli setrvat v téže vládní koalici, v níž v době odchodu "odpadlíků" setrvávaly i původní, "zbytkové" VV (podotýkám, že VV z koalice neodešly, nýbrž z ní byly později vyhozeny).

"Odpadlíci" mají trochu smůlu: je jich příliš mnoho na to, aby jim média mohla udělit lichotivý titul "rebel" (jako to hojně činila v případě pánů Tlustého a Schwippela, paní Zubové a Jakubkové). Musím se přiznat, že se mi to označení dvakrát moc nelíbilo. Je v něm nějak zabudován odvěký český odpor k "pánům" (k pánům patří vláda, nikoli však opozice). Kdo oponuje pánům, je rebel, i kdyby jim např. kradl peněženky. Rád bych proto zdůraznil, že samo odpadlictví není smrtelný a neodčinitelný hřích. Záleží na povaze toho, od čeho člověk odpadá, na důvody, které ho k tomu vedou, a jakousi podporou pro "odpadlíka" je i to, když se ukáže, že jeho "odpadnutí" mělo smysl.

Jistě, "odpadlíky" mohou k jejich odpadnutí vést důvody zcela pragmatické v tom nejhorším slova smyslu. Skeptiky bych rád upozornil, že důvody, které uváděla paní Peake, totiž nespokojenost s nesnesitelnou a vyděračskou politikou Věcí veřejných a poznání, že strana je "zevnitř" nereformovatelná, jsou mi věcně zcela pochopitelné. Jistě, udělala to pozdě. Možná, že už na tom dnes nezáleží, vláda stejně dřív nebo později padne. Mám jenom dojem, že by si ona i její kolegové zasloužili trochu té dobré vůle, kterou jsou Češi ochotni přehršlemi rozdávat různým "rebelům".

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!