Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Haló premiér

Názory

  11:37
PRAHA - Premiér Paroubek odpověděl na otázku Hospodářských novin, zda čte komunistické Haló noviny, takto: „Já je čtu pravidelně, stejně jako čtu třeba Lidové noviny. A řeknu vám, že mi je mnohem hůře z Lidových novin.“

Komunistický 1.máj. Tentokrát na výstavišti. foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Tento výrok by šlo přejít jako další ukázku premiérova normalizačního mediálního vkusu, kdyby v něm nebyla schována složitější šifra, která stojí za rozluštění,

Lidové noviny byly na konci 80. let obnoveny v samizdatu jako symbol svobody slova a odporu proti tehdejšímu režimu. Haló noviny naopak vznikly v roce 1991 jako symbol nostalgie po stejném režimu.

Na stránkách Haló novin je dodnes démonizován Václav Havel, oslavován Lenin a kubánští disidenti jsou označováni za žoldáky Washingtonu. Společenských akcí Haló novin se účastní „ikony“ bývalého režimu Jakeš a Hoffman.

Premiérovy novinové preference tak nepostrádají symboliku. Svobodné, ale k němu často kritické LN jsou pro něj horší než orgán strany, která velebí totalitu. Je to smutný konec politika neschopného snášet kritiku.

Ještě smutnější ale je, že hezký vztah premiéra k Haló novinám a jejich mateřské straně má i praktický rozměr: jejich redaktor se stal šéfem tiskového oddělení úřadu vlády a jejich šéfredaktorka hlasy poslanců ČSSD členkou rady ČTK.

A úplně nejsmutnější na tom všem je, že je to možná jenom předehra.

Autoři: