Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HAVLÍČEK: Otevření maloobchodu a služeb je velká výzva

V obchodním centru Galerie Harfa v Praze zůstaly otevřeny pouze obchody s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V obchodním centru Galerie Harfa v Praze zůstaly otevřeny pouze obchody s... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zdá se, že jsme za vrcholem druhé vlny koronaviru. Zlepšuje se většina klíčových ukazatelů a i vládní epidemiologové a další experti věří, že se situace lepší. To je zásadní zpráva. Vláda proto plánuje postupné rozvolňování restrikcí tak, abychom neohrozili zdraví lidí, současně ale abychom zbytečně dál nedusili ekonomiku a nezhoršovali situaci živnostníků a firem.

Zdaleka ale nejsme ze všeho venku. A nejen my – zatímco restrikce naštěstí uvolňujeme, naši sousedé je teprve zavádí.

Postupný návrat dětí do škol a otevírání obchodů a služeb totiž znovu zvýší mobilitu lidí, která zvyšuje riziko šíření nákazy. To je jasný a objektivní fakt. I proto jsme teď v obchodech zavedli omezení metrů čtverečních na osobu. Jasně, možná to opět připadá spoustě lidí jako nelogické. My tím ale prostě jen kompenzujeme zvýšení mobility jinde a snažíme se omezit možný přenos nákazy. 

Chápu, že s tím nesouhlasí někteří zástupci podnikatelů, protože to obchodům komplikuje situaci. Pravda ale rovněž je, že mnohé z obchodů měly velkou výhodu v tom, že mohly zůstat otevřené.

Teď by proto měly být solidární nejen s dětmi, které mohou do škol, ale i s ostatními podnikateli a živnostníky, jejichž provozovny budeme v brzké době otevírat. I díky tomu jsme totiž mohli udělat klíčové rozhodnutí, díky kterému restaurace, služby, hotely, penziony a všechny typy obchodů otevřeme současně, a to již v úrovni 3 schématu PES. To s největší pravděpodobností nastane na přelomu listopadu a prosince. 

Nechceme zasahovat dále do konkurenčního prostředí a rozhodovat, jestli je důležitější otevřít obchod s obuví, nebo kadeřnické služby. Daní za to, že spustíme vše, budou stále přetrvávající, přísná a pro mnohé nekomfortní hygienická opatření, včetně počtu osob v provozovně.

Apel na solidaritu

V následujících dnech a týdnech nás čeká obrovská výzva, vycházíme vstříc zákazníkům i podnikatelům, ale musíme přetrpět omezení s tím spojená, jinak bychom tím mohli zhoršit zdravotní situaci. A to nikdo nechce. Znovu by to poškodilo úplně všechny. Měli jsme velkou obavu, aby opatření jeden zákazník na 15m2 nezpůsobilo kolaps v obchodech, a i proto jsme se zástupci podnikatelů navrhovali na stejný počet metrů čtverečních dvojnásobný počet lidí. Dobrá zpráva ale je, že zatím vše funguje bez větších problémů. Obchodníci i zákazníci vše zvládají dobře, apokalyptické scénáře se díky ohleduplnosti všech nekonají, za což děkujeme.

Ano, provozovatelé obchodů musí občas řídit venkovní fronty lidí a zabezpečit jejich omezený počet uvnitř, rovněž si velmi dobře uvědomujeme, že obrat prodejen je kvůli tomu nižší. Pokud ale budeme i nadále takto solidární, máme šanci, že to společně zvládneme a brzy se zase vrátíme k normálnímu životu. Ani restaurace a ostatní služby nepojedou hned po otevření na plnou kapacitu, i tam bude platit omezený počet hostů u stolu a budou se muset dodržovat přísná pravidla.

Naše vláda chce být férová a nepodléhat tlaku těch silnějších. Situace mnoha malých podnikatelů je totiž kritická. I přesto, že jim kompenzujeme většinu nákladů a na podporu jsme poskytli již téměř čtvrt biliónu korun, je jasné, že pokud nebudou moci otevřít před svátky, velké množství z nich situaci ekonomicky neustojí. Předvánoční prodeje jsou rozhodujícím obdobím pro většinu obchodníků, dohání se obvykle tržby za celý rok, řada z nich navíc musí splácet úvěry a na ty potřebují vydělat. A kvůli omezením na jaře je letošek pro všechny o to náročnější. Apel na solidaritu je proto spojen i s tím, že chceme udržet rodinné podnikání, živnosti, původní a lokální produkty a nezávislý obchod.

My Češi jsme mimořádně zodpovědný národ a určitě to teď v následujících dnech zvládneme. Částečná restrikce nám umožní otevřít vše najednou, tak to prosím zkusme vydržet. Jsme blízko, tak udělejme vše pro to, aby předvánoční období mohli absolvovat všichni podnikatelé, byť v omezeném režimu.

Autor je ministrem průmyslu a obchodu i ministrem dopravy

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...