Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Názory

Místo každoroční inflace cenovou stabilitu. České koruně pomůže reálné krytí


Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Premium Názor
Skoro v celých dějinách západní civilizace byly peníze kryté drahými kovy. To platilo i pro moderní papírové bankovky, jejichž poslední vazba na zlato skončila roku 1971 rozpadem brettonwoodského systému. Dnes jsou naše peníze jen kousky papíru, případně bity v databázích bank. Nejsou-li ničím kryté, proč mají hodnotu?

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Aktivovat členství

Ve skutečnosti peníze vždy nějaké krytí mít musí, ač ne nutně vzácnou komoditou v tradičním smyslu. Podle převládající ekonomické teorie dnes platí, že peníze jsou kryté podpisem guvernéra národní banky. Není-li guvernér důvěryhodný a my se nemůžeme spolehnout, že se zítra neprobudí a nevytiskne další bilion, peníze rychle ztratí kupní sílu.

Takové myšlení je původně monetaristické: čtenář, byť není ekonom, si asi vybaví jméno Miltona Friedmana. Peníze mají hodnotu, neb jako jediné je můžeme použít k nákupu zboží a služeb. Potřebujeme je k transakcím. Pokud je zároveň množství peněz striktně omezené (proto podpis guvernéra), dává naše potřeba nakupovat penězům hodnotu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele. Litujeme, ale tento nasdílený článek překročil maximální počet zhlédnutí.

Získejte také iDNES Premium a pokračujteve čtení

Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: