30. května 2019 1:02 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Pomohla by práce s krajinou

Obecní úřad Heršpice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obecní úřad Heršpice | foto: ARCHIV

HERŠPICE (Jihomoravský kraj)  Sucho je vážný problém, který trápí obce po celé jižní Moravě. Řešení není snadné, obecně řečeno, pomohla by lepší práce s krajinou. Konkrétně navrácení potoků do původních koryt, úprava toků tak, aby voda neodcházela rychle a zadržovala se.

Protože jsme krajem, kde je zem intenzivně obhospodařována zemědělci, musím připomenout, že další problém, který sucho způsobuje, je, že se z půdy vytrácí organická složka, která dokáže vodu zadržet i nevhodné osevní postupy. V tomto případě by bylo řešením rozdělení velkých zemědělských ploch na menší, například díky využití větrolamů. Ale to se bavíme stále dokola. Pokud stát nevytvoří lepší dotační politiku pro zemědělce, neupraví legislativu a neuvolní prostředky, nic se nezmění a budování přehrad nás nezachrání. Již v této době mají přehrady problém s přítokem, potoky u nás vyschly. Jediné smyslu plné řešení dle mého názoru je práce s krajinou.

Naše obec má štěstí, že vlastní studny. Přesto se již v minulosti stalo, že kraj kvůli suchu zakázal v létě zalévání zahrádek. Naši občané jsou v tomto ohledu poměrně ukáznění, protože mají k půdě vztah, ale samozřejmě, tak jako všude, se občas najdou i ti, kteří chtějí mít u domu anglický trávník a nařízení nerespektují.

KAREL KNESL, starosta obce Heršpice, Prosperita pro Heršpice

KAREL KNESL, starosta obce Heršpice, Prosperita pro Heršpice

KAREL KNESL, starosta obce Heršpice, Prosperita pro Heršpice

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.