30. listopadu 2017 1:06 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Když jen čerti nestačí

V předvečer Mikuláše se budou po Hluboké potloukat  více či méně početné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V předvečer Mikuláše se budou po Hluboké potloukat více či méně početné... | foto: ARCHIV RADNICE

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj)  Už se těšíte na Vánoce, ale víte, že ještě něco přijde. Chvíle nefalšovaného strachu, v pozdějších letech chlapáckého předstírání, úlevy, vůně mandarinek, pomerančů a pusa plná čokolády. Později možná brigády v kostýmu a nakonec třeba příprava balíčků pro vlastní děti.

Mikuláš je pro nás všechny symbolem nadcházejících svátků, úžasnou příležitostí ke strašení a v případě naší čtvrti i setkání sousedů u koše s hořícím dřevem a ochutnávkou skoro nekonečné řady punčů, grogu a svařeného vína.

Mikuláš a vlastně všechny adventní zvyky a tradice jsou zároveň i příležitostí. Za prvé k tomu, abychom naše děti seznámili s důležitými tradičními prvky civilizace, ve které žijeme. Bez ohledu na to, zda jsme praktikujícími křesťany, nebo „jen“ občany země s bohatou kulturou a tradicemi. A současně je to příležitost seznámit s těmito starodávnými zvyky také návštěvníky z jiných měst i zemí, přilákat je, a zaujmout i v období, které nepatří mezi turisticky nejvytíženější.

Inspiraci máme nedaleko, například v menších alpských městech jsou festivaly spojené se strašidelnými rohatými krampusy jednou z velkých domácích událostí, navázaných na turistický ruch. A já mám obrovskou radost, že se něco podobného daří nejen na Hluboké, kde působím jako starosta, ale i v dalších městech a obcích v jižních Čechách. Například v sousední Kaplici vybudovali krásný festival, na který se sjíždějí lidé ze všech koutů České republiky.

Na Hluboké jsme se letos pokusili pojmout Vánoce jinak. Samozřejmě se těším na předvečer Mikuláše, kdy budu potkávat více či méně početné skupinky masek a poslouchat nadšené a občas i třesoucí se dětské hlasy. Tuto tradici jsme ovšem tentokrát zasadili do mimořádně široké nabídky čtyřtýdenního festivalu s názvem Andělské vánoce. Velmi volně nás inspiroval úspěch pohádek Jiřího Stracha, které ukázaly, že andělé oslovují všechny generace, od nejmladších po nejstarší. Čeká nás proto největší český průvod andělů, putování s nimi, andělská pošta a dalších asi čtyřicet akcí. Zároveň Andělské vánoce na Hluboké spojujeme se zimními prohlídkami zámku, nebo adventními prohlídkami zoologické zahrady. Všechny adventní víkendy budou zkrátka nabité vánoční náladou a aktivitami. A na ten poslední, pokud tedy počasí nerozhodne jinak, nás čeká překvapení, jaké Hluboká ještě nezažila.

Taková akce samozřejmě vyžaduje dlouhou přípravu. Vlastně už od začátku roku jsme nechtěli nic ponechat náhodě. Diskuze s organizátory a případnými reklamními partnery začaly už na jaře a s postupujícím časem byly stále intenzivnější. Na přípravách pracuje více než třicet lidí a řada organizací, prim hrají neziskové organizace podporované městem. Rozpočet hodně vylepšil pravidelný příspěvek nedaleké Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ. Celkově je ale úžasné, že naprostá většina lidí se na přípravách podílí zdarma, ve svém volném čase či nad rámec pracovních povinností. Jim všem patří poděkování, stejně jako lidem, kteří se na chvíli oprostí od předvánočních uzávěrek, auditů a nakupování, a přijdou si užít andělské chvíle do Hluboké.

PS: A to překvapení fakt neprozradím!

TOMÁŠ JIRSA, starosta Hluboké nad Vltavou, ODS

TOMÁŠ JIRSA, starosta Hluboké nad Vltavou, ODS

TOMÁŠ JIRSA, starosta Hluboké nad Vltavou, ODS

Najdete na Lidovky.cz