Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Když akce končí, problém začíná

Starostové píší

  1:38
TŘEBOŇ (Jihočeský kraj) - Vyvážený přístup k požadavkům organizátorů společenských a kulturních akcí a obyvatel a návštěvníků města. To je základní otázka zachování nočního klidu. Zákonná úprava říká, že noční klid trvá od 22 do 6 hodin. Doposud mohla obec rozhodnutím vydaným na základě obecně závazné vyhlášky stanovit výjimky. Od října ale bude platit nová norma. Jakékoli úpravy doby nočního klidu může stanovit pouze obecně závazná vyhláška.

Lázeňské město Třeboň foto: ARCHIV RADNICE

Třeboň je městem, kde především v sezóně střídá jedna akce druhou. Žádostí o výjimku z nočního klidu přesto není mnoho. Stejně jako stížností na jeho porušování. Pokud ale jsou, pak velmi důrazné. Zabývá se jimi v první řadě městská policie a následně i vedení města. I tady existuje mnohdy zásadní rozpor. Jsou zde turisté, kteří si jedou užít pohodu a klid, dále ti, co očekávají program i ve večerních hodinách a nezřídka je pro ně motivací k návštěvě města. Pak samozřejmě podnikatelé, kterým se jakákoli omezení nelíbí a obyvatelé, především z centra, kteří mají všechny akce takříkajíc z první ruky, což nemusí být pokaždé terno. S postupující sezonou je tolerance vůči hudebním produkcím čím dál nižší. Obecně ale nejsou samotné akce nejpalčivějším problémem.

Ten nastává zpravidla tehdy, když akce končí. Skupinky lidí se pohybují městem občas hlučněji, než je zdrávo. Konkrétní potíže jsme řešili před několika lety po obnovení provozu v rekonstruované budově v centru města, kde nájemce provozuje diskotéku. Obyvatelé okolních domů si stěžovali na velký hluk. Po dohodě s provozovatelem byla upravena hlasitost uvnitř budovy, v domech ve vlastnictví města jsme vyměnili okna za zvukotěsnější. I tady se posléze ukázalo, že lidem vadí především hluk, který doprovází přesun návštěvníků z diskotéky. Třeboň má výhodu v městské policii. Ta ale nemůže být ve stejný čas na několika místech. V tu chvíli už jde o otázku chování konkrétního jedince. Nezřídka se totiž stává, že ti, co se jeden den halasně přesouvají městem, si jindy sami stěžují, že jim kdosi křičí pod okny.
Vyhlášky schvalované zastupitelstvy obcí bezesporu odrážejí konkrétní zkušenosti. Pokud stanoví výjimečné případy, slavnosti, či společenské akce s úpravou hodin nočního klidu, měli by zastupitelé vědět, zda jsou jejich organizátoři schopni dodržet onu úpravu a v případě, že je akce tradiční, vycházet z předchozích zkušeností. Také se snažíme poučit a vycházíme z reakcí obyvatel a návštěvníků města. Novou právní úpravu vítáme. Vždy ale bude záležet na toleranci a rozumném přístupu, což neumí nařídit žádný zákon.

Terezie Jenisová, starostka města Třeboň, KDU – ČSL

Autor: