Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

O černobylských medvědech. Proč nás literáti faktu tak rádi tahají za nos?


Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Premium Názor
Čtu zrovna knihu Invaze od reportéra britského Guardianu Lukea Hardinga. Je to dobrá kniha a Luke fajn člověk. Potkal jsem ho kdysi letmo v Londýně na jedné novinářské akci a pak znovu tady v Praze, když jsem s ním dělal rozhovor pro Lidovky.cz. Z jeho psaní je cítit emoční zápal, osobní zkušenost a jednoznačná morální vyhraněnost.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Ale... Nejsem schopen v sobě potlačit kritického čtenáře, když čtu o ruské koloně překračující hranice, před kterou se „skrývají jeleni, losi, vlci a několik medvědů“. Jak to Luke ví? Byl tam snad? Viděl ty losy a medvědy, jak se schovávají? Žijí v Černobylu vůbec medvědi? A pokud ano – nejsou to náhodou radioaktivní medvědi, kteří by se (alespoň teoreticky) tanků vůbec nemuseli bát?

Nikdy jsem podobný druh psaní neměl rád. Je to dědictví takzvané literatury faktu, která se začala šířit v šedesátých letech. Vševědoucí vypravěč v podobě novináře tu vypráví, jak něco bylo, a doplňuje detaily na dokreslení atmosféry. Ty detaily si pochopitelně vymýšlí, protože žádného černobylského medvěda v životě neviděl (a i kdyby ho viděl, do hlavy mu nevidí). Rozdíl oproti Třem mušketýrům je tak pouze v tom, že Dumas nás klame zcela transparentně, zatímco literáti faktu nám věší bulíky na nos s kamenným výrazem ve tváři.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se