Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Putin je tak geniálně jednoduchý, že mu rozumějí jen potrhlí a záludní Britové. A možná i Češi...


Vladimir Putin. | foto: Profimedia.cz

Premium Názor
Když slavný britský matematik Bertrand Russell napsal knihu Dějiny západní filozofie, díru do světa neudělal – přinejmenším v oblasti vědění. Kritici ji strhali jako povrchní a anekdotickou. Jeden můj někdejší profesor z Filozofické fakulty UK ji klasifikoval jako intelektuální zábavu pro britského gentlemana – onen druh knihy, který se čte u krbu a s dýmkou v puse. Navzdory tomu se stala de facto prvním filozofickým bestsellerem.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Něco podobného je kniha Musíme si promluvit o Putinovi od britského slavisty Marka Galeottiho. Je to vynikající čtení, i přesto – nebo právě proto –, že o žádnou hlubokou studii putinovského Ruska rozhodně nejde. Galeotti si libuje v aforismech a úderných přirovnáních. Vladimir Putin podle něj „není šachista, nýbrž judista“.

Neřídí ani tak stát jako jakýsi podivný kalifornský start-up, kde všechny vládní i nevládní složky vymýšlejí, jak co nejinovativněji jedna druhou pokořit. Konečně, „nový car“ neřídí zpravodajské služby, jak si na Západě naivně představujeme, nýbrž zpravodajské služby řídí jeho prostřednictvím fantaskních briefingů plných přifouknutých pitomostí a konspiračních teorií.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se