Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Když neskáču, nejsem Čech. Proč hokejistům fandí lidé, kteří o hokeji nic nevědí?

Oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na Staroměstském náměstí v Praze. Kapitán Roman Červenka. (27. května 2024) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Premium Názor
Skoro polovina zdejší populace sledovala finále mistrovství světa v hokeji - a nebudeme naslouchat kritikům namítajícím, že jde vždy spíše o mistrovství světa zhruba osmi zemí, které se hokeji věnují. „Hokej je v Česku sportem číslo jedna“, shodují se zpravodajství i komentáře. Dost možná, záleží na metrice. Možná. Ale podstatou prožívaného celonárodního nadšení není vůbec láska ke sportu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Pravda je prostší: hokej je jakýmsi národním váliem. Hokejová euforie je zjevnou náhražkou krajně nejisté a krajně fluidní národní identity. A možná je i hlavní, ne-li jedinou náplní národního sebevědomí, pokud polistopadové Česko nějaké má.

České, moravské i slezské země mají dlouhodobě problém se svojí identitou. Nemají jasno, jak vyprávět svůj vlastní příběh. Vyhráli, nebo prohráli jsme u Lipan? Vyhráli, nebo prohráli jsme na Bílé Hoře? Přišla v roce 1945 z východu svoboda, nebo okupace?

Zmatené a každou chvíli jinak vyprávěné dějiny uhýbají před jasnou interpretací, zvláště když nejoblíbenější diskurs je vyprávět české dějiny pohledem zrazených a poražených. Nemáme mnoho vítězných příběhů, nemáme svůj Gettysburg, bitvu o Londýn ani Stalingrad. Zato takové finálové triumfy v Naganu či v Praze moc neokecáte. 1:0. 2:0. Můžete ho vyprávět pohledem trenéra, fanouška či maminky, ale na konci máte stejný vítězný příběh a stejné číslo. Hokejová vítězství nabízejí jasnou a i dětem srozumitelnou identifikaci tam, kde tradiční dějeprava tápe.

O národní hrdosti

Zatímco všechny státní svátky pro tuzemce znamenají jen důvod prodloužit pobyt na chatě, během olympiády či mistrovství světa v hokeji se na tvrdé zápolení tvrdých hochů dívají povětšinou lidé, kteří by nedokázali vyjmenovat ani polovinu týmů hokejové extraligy.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...